Austraalias elamine ja töötamine – 50+ kasulikku soovitust

Austraalias reisimine ja elamine võib palju küsimusi tekitada. Just sellepärast oleme kokku pannud 50+ soovitust ja nippi, mille hulgas on loodetavasti midagi kasulikku nii Austraaliasse minekut alles planeerivatele kui juba koha peal tegutsevatele kaasmaalastele. Loomulikult pole see lõplik nimekiri, küsimusi ja probleeme on seinast seina. Kõik täiendused, mõtted, ideed ja mured on enam kui oodatud postituse lõpus olevatesse kommentaaridesse! Lõpetuseks aitäh kõikidele, kes on aidanud selle postituse loomisele kaasa!

P.S. Kui leidsid vähemalt ühe kasuliku soovituse, siis oleme tänulikud, kui jagad seda lehte sõprade ja tuttavatega. Koos teeme ju rohkem ära!

 

10866819_974132279283167_973402158_n

 

1. Austraaliasse tööle minemiseks on vaja teha tööviisa. Kõige populaarsem on ajutine variant nimega Working Holiday Visa, lühendatult WHV. See on töö- ja puhkeviisa, sihtgrupiks on vanusevahemikku 18-30 jäävad noored. Viimase seisuga maksab viisa 420 Austraalia dollarit ehk 355 eurot. Summale lisandub tervisekontrolli kulu 102 eurot. Viisa ametlik ooteaeg on ühest nädalast nelja kuuni, kuid viisa taotlenute kogemuste põhjal on tegelik aeg ühest kuust kahe kuuni.

2. Kuidas odavalt Austraaliasse kohale sõita? TÄHELEPANU! Reisitark lehelt leiad kõik reisidiilid ühest kohast. Jälgime erinevaid lehti, kontrollime hindu ja postitame leitud lennupakkumised. Viimaste aastate jooksul oleme jaganud selliseid pakkumisi: edasi-tagasi Tallinnast Maltale 23 eurot, Tallinnast Küprosele 34 eurot, Tallinnast Londonisse 20 eurot jne. Hakka kohe jälgima: vajuta siia Reisitark lehele minemiseks või vajuta siia meie Facebooki külastamiseks!

Kõik on väga tore, aga mulle sobivad ainult kindlad kuupäevad või ajavahemik!
Katsetame erinevaid lennupiletite otsingusüsteeme igapäevaselt. Peaaegu alati pakub konkreetseteks kuupäevadeks kõige odavamaid piletihindu Momondo. Ja see on veel kindlalt usaldusväärne leht ka 🙂 Link on siin: https://www.momondo.ee

3. Austraaliasse sisenemisel tasub meeles pidada, et tubakatoodete ja alkoholi puhul kehtib rusikareegel – kui kaasa toodud kogus ületab maksuvaba piiri, siis tuleb maksta aktsiisi- ja tollimaksu terve koguse eest. See tähendab seda, et maksustamine ei toimu ainult piiri ületanud kauba eest, vaid sellisel juhul kaasneb tasu  iga kaasa võetud liitri või grammi alusel. Maksuvabalt on lubatud Austraaliasse sisse tuua 50 sigaretti või 50 grammi tubakat, seda ühe vähemalt 18-aastase isiku kohta. Alkoholi on lubatud maksuvabalt sisse tuua 2.25 liitrit ja seda samuti alates 18. eluaastast. Ülevaate Austraaliasse sisenemisel lubatavatest ja keelatud toiduainetest leiad siit.

4. Alates 2012. aasta juulikuust tunnustab Austraalia Eesti juhiluba. Eestis saadud juhiloa vahetusel Austraalia juhiloa vastu peetakse silmas juhiloa omaniku vanust ja loa omamise aega. Eestist saadud esmast juhiluba Austraalias ei aktsepteerita, seega pead olema välja vahetamiseks vähemalt 25-aastane ja Eesti juhiluba peab olema väljastatud kümneks aastaks. Kui viimased nõuded on täidetud, siis toimub juhilubade vahetamine ilma teooria- ja sõidueksamite tegemiseta. Kui oled alla 25-aastane, siis pead Austraalia juhiloa saamiseks tegema edukalt sealse teooria- ja sõidueksami. Meile teadaolevatel andmetel pole Tasmaanias juhilubade vahetamine võimalik. Muide, lihtsalt Austraalias reisil olles võib Eesti juhiluba omades mootorsõidukit juhtida, sest sel juhul läheb see visiting driver alla. Sel juhul tasub võtta Eesti juhiloale lisaks kaasa rahvusvaheline juhiluba, mida saab taotleda Maanteeametist. Teisisõnu on see lihtsalt tõlge eestikeelsest juhiloast.

5. Milline on ilm koha peal? Austraalia on suur riik ja seetõttu võib ilm piirkondade vahel märgatavalt erineda. Põhjaosa (näiteks Cairns ja Darwin) kuulub lähisekvatoriaalse kliimavöötme alla, kus võib eristada ainult kahte aastaaega. Esimene neist on kuum ja kuiv, mis kestab maikuust oktoobrini ning teine on kuum ja niiske, mida on võimalik tajuda novembrist aprillini. Lõunaosa (näiteks Melbourne ja Sydney) puhul võib rääkida talvest, mis kestab juunist augustini ning detsembrist veebruarini kestvast kuumemast perioodist. Ülejäänud aeg aastast on ühtlaselt soojema temperatuuriga.

6. Kõige värskema Euro-Austraalia dollari kursi leiad siit.

10841197_974132275949834_530587286_n

7. Kui oled Austraaliasse kohale jõudnud, siis TFN-numbri tegemine on olulisuse järjekorras üks esimesi asju pärast kliimaga kohanemist. Tegu on Tax File Number’iga, mis annab õiguse saada maksustatud kohalikega võrdsel alusel. Vajalikule ankeedile pääsed ligi siit.

8. Kui otsid tööd farmi asemel linnast, siis veendu, et sul oleks olemas välja trükitud CV-d ja kaaskirjad, eksisteeriks pangakonto, omaksid kohalikku aadressi, tehtud tax file number ja taskus oleks telefonikaart. CV-d ja kaaskirjad on tööandja jaoks ning sisaldavad eelmiseid töökogemusi ja motivatsiooni uue töökoha saamiseks. CV näidiseid leiad siit ja kaaskirjade jaoks siit.

9. Üks kõige levinumaid ja eelistatumaid panku Austraaliat külastavate eestlaste seas on Commonwealth Bank.

10. Tööd otsides on kasulik eelistada koha peale minemist lihtsalt e-maili teel CV-de saatmise asemel. Põhjuseid on mitmeid, nende hulgas tõsiasi, et paljud mänedžerid ei viitsi järjest inimesi intervjuule kutsuma hakata ja eelistavad sobivuse korral end näole andnud kandidaate. Pealegi on võimalik näost-näkku kohtudes jätta puhta kirjasõna asemel meeldivam esmamulje.

11. Kui otsid interneti kaudu tööd, siis kolm peamist veebilehte selle tegemiseks on SEEKGumtree ja MyCareer.

12. E-maili saatmise järgselt on mõistlik mõne päeva pärast tööandjale helistada ja küsida, kas viimane on ikka meili kätte saanud ja läbi lugenud. Nimelt pole Austraalias eriliselt moes e-kirjade lugemisel näpuga järge ajada ja tihtilugu eelistatakse telefoni või näost-näkku suhtlemist.

13. Alguses Austraaliasse sattudes on tasuta öömaja leidmiseks mitmeid variante. Esiteks pole sugugi saladus, et üle terve riigi on laiali suur hulk eestlasi ja isiklikust tutvusringkonnast sõbralike majutajate leidmine ei pruugi suur probleem olla. Ole ettevaatlik avalikes foorumides tasuta öömaja küsimisega pikemaks perioodiks, sest inimesed võivad kurjaks saada ja sind „päevavargaks“ pidada. Kas oleksid ise nõus väga pikaks perioodiks enda juures majutama kedagi, keda isiklikult väga hästi ei tunne? Teiseks on olemas erinevad netiportaalid, mille kaudu on võimalik kohalike juures ilma rahata ööbida, näiteks kõige populaarsem neist on Couchsurfing. Küll aga tasub ära mainida, et sellisel juhul oodatakse sinult suhtlemist võõrustajaga, oma kultuuri jagamist, sõbralikkust suhtlemisel jm. Kindlasti pole tegu veebilehega ainult tasuta majutuse leidmiseks (kuigi leidub erandeid, kus võõrustajal pole aega teregi öelda, nii et katsetamine ei tee kunagi halba)!

14. Farmides makstakse palka peamiselt kahel viisil: tüki- või tunnipalgana. Esimest neist tuntakse koha peal kui piece-rate või on contract, teist aga hourly wage’na. Viimasel juhul saad summa teatud töötatud tundide eest, kuid tükipalga puhul arvestatakse makstav summa kasti, ämbri või isegi kaalu põhjal. Farmitöötajad peavad teiste töödega võrreldes vähem makse maksma, määr on 13%.

 

state_map

15. Viljade korjamine on Austraalias hooajaline töö, nii et suures osas paikadest on seda võimalik teha vaid mõne kuu jooksul aastas. Hea uudis on see, et aastaajad varieeruvad eri paigus ja kliimavöötmes, mistõttu on võimalik viljade korjamisega tegeleda pea aastaringselt. Vaja läheb ainult vanderselli meelt! 

16. Populaarsete pankade hulka kuuluvad veel Westpac, ANZ ja NAB. NAB pank ei võta igakuist tasu. Üldiselt tasuks pangakonto juba esimestel päevadel ära teha. Üldiselt on erinevatel pankadel kuutasud sarnased, 3-6 Austraalia dollarit. Küll aga ei pruugi pangad võtta kuutasu, kui arvelt käib kuu jooksul läbi suurem summa, näiteks 2500 dollarit. Ära unusta, et sul läheb raha teenimiseks kontot nimega savings account!

17. Superannuation (enamasti lihtsalt Super) on iga töötaja pensionifond, millesse kogunenud raha on võimalik pärast Austraalias viibimise lõppu tagasi saada. Seda pensionimaksu pole võimalik vältida isegi lühiajaliselt Austraalias töötamisel. Otseselt palgast super maha ei lähe, vaid tegu on lisamaksega, mida pole konkreetselt tööandjal võimalik vältida.

18. Tavaliselt eelistatakse telefonikaarti teha Telstra kaudu.  Telefonikaartidest on veel populaarsed Optus, Vodafone ja Virgin. Üks pole otseselt teisest parem, kuna Telstra on ääretult suure levialaga, ent samas võivad teised odavamaks kujuneda. Seega tasub linnades eelistada odavaid kõnekaarte ja kui siht on võetud rohkem looduses seiklemisele ning maapiirkondades töötamisele, siis on kasulik panused Telstra kõnekaarti. SIM-kaarti on võimalik igalt poolt osta, kuid oluline on meeles pidada, et ostmisel läheb vaja isikut tõendavat dokumenti. Kõik ostjad on registreeritud.

19. Farmer ei kirjuta kõiki farmipäevi ära, kuna sa ei töötanud algselt loodetud ajaperioodi täis? Kui midagi sellist juhtub, siis tuleb koguda kõikvõimalikku tõendusmaterjali (palgatšekid, pildid farmist ja seal töötamisest, payslipid, pangaväljavõtted farmi piirkonnas tehtud kulutustest, ajatabelid jne) ning teise aasta viisa taotlemisel tuleb terve materjal üles laadida immigratsiooni kodulehele koos isikliku avaldusega, milles on juhtunud olukord üksipulki lahti seletatud.

20. Millised tööd ja ametid loevad teise aasta viisa jaoks? Põhjaliku ülevaate saad siit, vali Visa applicants ja sealt omakorda Specified work. Näiteks farmitöö alla ei arvestata farmis lapsehoidjana töötamist.

21. Üks populaarsemaid firmasid auto rentimiseks on Thrifty, kodulehe leiad siit.

22. Oled Austraalias ja soovid hääletada 2015. aasta Riigikogu valimistel? Loe siit, kuidas seda teha!

23. Hing igatseb kodumaiste toitude ja jookide järgi? Otsi üles lähimast suuremast linnast poed, mis reklaamivad end Ida-Euroopast või Venemaalt pärit toodetega. Sellistest poodidest võib leida nii head kalja kui mahedat musta leiba. Lisaks uuri veebilehti siit ja siit.

24. Loe vahetut kogemust interneti toimima saamisega siit (pead olema Eestlased Austraalias grupi liige!).

25. Oleme kokku kogunud kasulikud Facebooki grupid, mis koondavad laiemalt Austraalias töötavaid, reisivaid ja elavaid välismaalasi. Nende gruppidega liitumine võib vägagi kasulikuks osutuda: Backpacker Jobs in Australia, Backpacker Cars Australia, Australia Rideshares for Backpackers, Work and Travel Australia Meetup.

26. Uuri odavlennufirmade lennupiletite kohta, sest Austraalia on meeletult suur ja ajahädas olles võib kõige mõistlikum viis ühest otsast teise liikumisel kujuneda just lennukiga sõitmine. Odavamate lennufirmade hulka kuuluvad muuhulgas Jetstar ja Tiger Airways. Odavate lennupiletite hankimise kohta loe ka siit.

27. Kui sul on rohkem aega, siis bussiga ringi rändamine ei pruugi olla kõige halvem valik. Üks kõige odavamaid bussifirmasid on Greyhound Australia, mida on nimetatud „bussiliinide Ryanairiks“. Mugavus ei pruugi olla kompanii esimene prioriteet, kuid piletihindu on raske ületada. Firmale pakub konkurentsi Premier Motor liigeldes idarannikul.

28. Austraalias on võimalik viisa jaoks tervislikku läbivaatust teha Bupa Medical Visa Services kaudu. Leia endale lähim aeg ja koht nende kodulehe kaudu.

683020_26193350

29. Liitu erinevate eestlaseid koondavate Facebooki gruppidega nagu Eestlased AustraaliasEestlased SydneysEestlased Adelaides ja Eestlased Brisbanes, Gold Coastil, QueenslandilEestlased Melbourne´is. Sellistes gruppides jagatakse kasulikke nippe, aidatakse murede ja probleemide korral ning vahel korraldatakse isegi ägedaid kokkusaamisi.

30. Lisaks Facebooki gruppidele võib üht-teist kasulikku leida infoaustralia foorumist, mille leiab siit.

31. Tihti tehakse Austraalias laotööd eelistades või ahvatleva pakkumise leidmisel forklift truck licence ehk litsents, mis lubab töökohal tõstukit opereerida. Tavaliselt õpitakse algajate kursusel pool päeva teooriat, misjärel toimub poolteist päeva kestev sõitmine ning lõpuks viiakse läbi test. See test on nii teoreetiline kui praktiline. Teooriaosas peab oskama erinevatele eelnevalt korratud küsimustele vastata ja praktilises osas tõsta kaubaaluseid, tegema tõstukile kontrolli jms.

32. Otse Eesti pankadesse raha ülekandmine tähendab priskeid lisakulusid, me soovitame kasutada raha saatmiseks ja ülekannete tegemiseks kodumaise taustaga TransferWise’i, Western Unionit või CurrencyFair’i.

33. Oled rongireiside sõber? Rail Australia on Austraalia rongikompanii, mis pakub odavamalt reisimiseks mitmeid sooduskaarte. Uuri lähemalt firma kodulehelt.

34. Mitmetes Austraalia linnades on mõned avaliku transpordi alla kuuluvad liinid tasuta. Näiteks Melbourne’s on turistidele saadaval tasuta hop-on, hop-off stiilis buss, mis viib populaarseimate atraktsioonide juurde. Nii Brisbane’s kui Perthis on teatud tsoonides tasuta transport.

35. Hostelis või hotellis ööbides eelista supermarketeid ja kohalikke toidupoode majutuskohas pakutava hommikusöögi asemel, kui see on lisatasu eest.

36. Ära anna liiga palju tippi. Jootraha jätmine pole Austraalias „rangelt vabatahtlik“, kuid restoranides on muutunud üsna tavapäraseks nähtuseks. Kui teenindus oli meeldejääv ja eriline, siis 5%-10% jootraha on viisakas valik.

37. Otsi odavamaid toidukohti, etnilised restoranid ja kohvikud võivad kujuneda soodsaimaks valikuks. Suurtes linnades nagu Sydney on tai köök ja muid Aasia roogasid pakkuvad toidukohad üsna taskukohased.

38. Austraalias ringi liikudes kasuta kindlasti päikesekaitsekreemi, kuna päike on intensiivne. Ära unusta korralikult vett juua, dehüdratsioon pole midagi toredat!

39. Maksuprotsentide kohta saad uurida siit.

40. WHV viisat saad taotleda kuni 31-aastaseks saamiseni. Kui 31. eluaasta kukkumisest on veel paar päeva puudu, siis saad taotluse sisse anda!

41. Võta kaasa ID-kaardi lugeja, kunagi ei tea, millal võib seda vaja minna. Lisaks sellele ei tasuks sekelduste vältimiseks unustada PIN-koodide ümbrikut maha!

42. Riideid ja jalatseid pole mõtet üleliigselt kaasa pakkida, sest hinnad pole Eestist tunduvalt kallimad.

43. Tee kindlasti reisikindlustus, sest kohalik arstiabi on kallis!1385792_19000514

44. Miinimumpalk Austraalias on viimastel andmetel 16.87 AUDi (ligikaudu 11.87 EUR).

45. TFN-number on eluaegne, seega seda uuendama ei pea.

46. Vaata öösiti sõites ette, kängurud võivad teele hüpata!

47. Ole lõkete tegemisega ettevaatlik – suur osa maast on suvisel ajal väga kergesti süttiv ja tulekahjud on kerged tekkima!

48. Austraaliasse sisenemiseks ei nõuta ühtegi eriskummalist vaktsiini, välja arvatud juhul, kui oled kuue päeva jooksul enne sisenemist külastanud kollapalaviku riskiga riiki.

49. Teenindusvaldkonnas tötamiseks tuleb teha RSA kursus, see on vajalik alkoholi müügiks. Uuri siit.

50. Maksukalkulaator on kasulik igakuiste finantside ja rahaasjade arvestamiseks, selle leiab siit.

51. Igatsus Eesti järgi? Ole mureta, Austraalias tegutseb mitmeid eestlasi ühendavaid klubisid, veebilehti, seltsinguid jms. Näiteks Sydney’st leiad Estonian Club’i, loe ajalehte Meie Kodu, külasta saiti Estonians in Australia,

52. NB! Superi tagasi taotlemiseks peab olema Austraalia viisa kehtetu.

logo4

53. Peaaegu Eestis ehk kas viisa kehtivusaja möödudes võib veel mõne päeva Austraaliasse jääda? Ei. Küll aga levib linnalegend, et 28 päeva jooksul pole Austraaliasse jäämisel erilisi tagajärgi. Sellise kuulduse peale ei saa kindlaks jääda, kuna lõplik otsus sõltub ikkagi konkreetsest ametnikust ja leidub juhtumeid, mil juba mõne lisapäeva olemasolu tähendab pikaks ajaks riiki sisenemise keeldu. Eriti probleemne on see juhul, kui üle aja läinud perioodi jooksul tehakse Austraalias ikka veel tööd.

54. Kui on plaanis suurem hulk asju Austraaliast Eestisse saata ja lennupost tundub liiga kallis, siis läbi proovitud alternatiivi leiab siit. Kuuldavasti viib firma merepostiga ukselt uksele ligikaudu kolme kuuga ja ühe kilo hinnaks kujuneb 10 dollarit.

55. Oled saanud Superi tšeki ja soovid seda vahetada Eestis rahaks? Swedbank on meie andmetel ainuke pank Eestis, kes seda teeb ja tšeki vahetuse tasu 1,5% summast ning minimaalne teenustasu on 19,17 €.

BOONUS!

56. Sulle võib kasulikuks osutuda artikkel Kuidas Austraaliast odavalt paradiisisaartele saada?

 

“Hetked tekitab sõltuvust. Tulin kasulikke reisinippe saama, aga jäin siia põnevate lugude pärast…”

Hetked_cover

Ära jäta populaarseid hetki vaatamata!

Hetked … Itaalia toit, mu arm!

Hetked … esimesed eestlased kauges külas

Hetked … võrkkiigega vihmametsas

Hetked … põrgulik 17-tunnine bussisõit

3 kommentaari

  1. Kaie says:

    Väga tore ja kasulik kirjatükk. Lisaksin paar märkust tasuta transpordi osas suuremates linnades.
    Melbourne’is tasuta bussi enam ei ole. Esimest korda seal käies nautisin seda teenust mõnuga, teisel korral, novembri keskel 2014 tuli bussisõidu eest maksta 5AUD, sellega sai päevapileti. Vanaaegnsed trammid CityLoop’il on endiselt tasuta.
    Pethis on mitmed erinevad tasuta liinid, kutsutakse Perth Cat ja erinevad värvid märgistavad erinevaid liine.
    Sidneys on tasuta bussiliiniks 555 mis sõidab mööda George tänavat raudteejaamast (Central Station) Circular Quay’ni.

  2. kristjan says:

    Suhtelist hästi töötav peaaegu tasuta reisimise abivahend on helpx.net. Vajab nati rohkem etteplaneerimist, ei pruugi alati meelepäraseid vabu hoste olla aga töötab.

  3. Ave says:

    Vabandust, aga kuidas saab Austraaliasse Eesti pere, mille liikmed ei mahu vanusevahemikku 18-30? Tänan.

Leave a Comment