5 põhjust, miks 2020 märtsis MITTE reisida

 

Kõik meediaväljaanded on täidetud teadetega koroonaviirusest. Ülemaailmne olukord areneb pidevalt ning iga uus päev toob ootamatuid teateid. Kuigi koroonaviiruse levik mõjutab majandust laiemalt, siis väga olulise löögi on saanud ka turismisektor.

Hetkeseisuga leidub mitmeid põhjuseid, et mõtlematult mitte reisima minna. Kuigi maailma mastaabis pole kõikides riikides veel nakatunuidki, siis näiteks terve Itaalia on 12. märtsi seisuga karantiinis.

Kindlasti tasub inforohkel ajastul olla äärmiselt allikakriitiline. Nii tekstide, videote kui ka piltidega on võimalik loendamatutel viisidel manipuleerida. Tihti pole selle taga otsene kuritahtlikkus, vaid pigem soov raha teenida või n-ö sotsiaalmeedia kuulsust saavutada.

Seega, igal juhul usalda kõige rohkem rahvusvaheliste organisatsioonide (näiteks WHO) poolt esitatud infot. Suurte organisatsioonide poolt jagatav info on läbinud väga palju filtreid.

Nüüd aga vaatame lähemalt põhjuseid, miks tasuks 12. märtsi hommiku seisuga lähikuuks reisiplaane mitte teha:

#1: Karantiin välismaal

Tänaseks on enim tuntud karantiini olukorrad aset leidnud Hiinas ja Itaalias. Selge on aga see, et suure tõenäosusega näeme karantiini kehtestamist rohkemates riikides.

Näiteks Iisraeli saabuvad isikud peavad olema 14 päeva sundkarantiinis. Sarnased reeglid panevad nii seikluslikule reisile kui lõõgastavale puhkusele piirid ette.

#2: Karantiin kodumaal

Juba praegu ootab Põhja-Itaaliast saabuvaid inimesi Eestis ees soovituslik karantiin. Aga juba lähinädala jooksul võidakse kehtestada rangemaid piiranguid. Kõik sõltub olukorra arengust ja seda pole võimalik kellelgi täpselt ennustada.

Seega, Eestis karantiini sattumine on järjekordne põhjus, mis võiks panna mitu korda mõtlema, kas lähikuuks mõeldud “hea hinnaga reisidiile” on ikka mõtet kasutama hakata.

#3: Levikule kaasa aitamine

Raha ja majandus ja vabadus ja nii edasi. Aga kui paljud meist mõtlevad sellele, et koroonaviiruse kõrgendatud ohugruppi kuuluvad meie sõprade, lähedaste ning kaasmaalaste vanaemad-vanaisad?

Kuigi tihti argumenteeritakse, et gripiviirus on samuti eakatele riskantne, siis iga üksiku isiku poolt kõikvõimalike regulatsioonide järgimine aitab vähendada tõenäosust, et ohustatud inimesed peaksid VEEL ÜHE haigusega silmitsi seisma.

Seega, lähikuu jooksul tasub olla ka empaatiline. Mitte mõelda ainult basseinimõnudest, sõprade külastamisest või kaljuronimise adrenaliinist. Ehk veidi laiemalt ja kõigiga arvestavamalt?

#4: Riikide individuaalsed reeglid

USA ei luba kuuks ajaks Schengeni riikidest saabuvaid inimesi üle piiri. India on kehtestanud turismiviisade väljastamisele täieliku peatamise. Taoliseid teateid võib veel lähinädalatel küllaga tulla.

Ostes mõne lennupileti lähikuuks võid ootamatult avastada, et sul puudub igasugune õigus riiki siseneda. Sõltuvalt kindlustuse tingimustest ei pruugi rahaline kompensatsioon võimalikuks osutuda.

#5: Lendude tühistamised

Lõviosa lennufirmadest on pidanud lennuliine koomale tõmbama. Tühistatud on palju lende. Alguses toimus suur osa tühistamistest ja muudatustest Aasia suunal, kuid tänaseks näeme sarnast olukorda Euroopas.

Lennukompaniid peavad lähiajal tegema jõulisi samme, et kahjumit vähendada. See võib viia töötajate koondamiste ja lennuliinide ajutiste sulgemisteni. Kuivõrd kindlustusfirmade reeglid ja lennukompaniide endi tingimused erinevad olulisel määral, siis ei pruugi alati oodatud viisil raha tagasi saada.

Pikk jutt lühidalt: koroonaviirus ja reisimine märtsis 2020

Hoidu reisimisest 2020. aasta märtsis järgnevatel põhjustel:

  • Reisides võid takistada ülemaailmset võitlust COVID-19 pandeemiaga
  • Nakkust levitades võid ohustada riskigruppi kuuluvaid inimesi
  • Lennufirmad tühistavad olukorra arenedes suurel hulgal lende
  • Riigid kehtestavad väljastpoolt tulijatele sisenemiskeelde
  • Sind võib ees oodata mitme nädala pikkune karantiin Eestis
  • Sa võid sattuda karantiini mõnes välismaises riigis