Digirändur ehk digitaalne nomaad – kes see on?

 

Haara kaasa sülearvuti, entusiasm ja kirg maailma avastada – liitu digiränduritega, kes seiklevad üle terve maailma!

Digirändur, digitaalnomaad, diginomaad, digitaalne nomaad – heal lapsel mitu nime.* Nimest olenemata on saanud digirändurluse sümboliks sülearvuti, mis ei asetse ei kontorilaual ega kohvikus, vaid on oma koha leidnud eksootilise ümbrusega riigis. Google pildiotsing manab ette pildid rüperaalidest rannakohvikutes, võrkkiikedes ja terrassidel ning taustaks on vaated parasiidirandadele või muudele ägedatele reisisihtkohtadele.

Sülearvuti sümbol pole juhuslik, vaid see on iga digiränduri asendamatuks abimeheks. Nimelt kasutavad digirändurid kõiki tänapäeva tehnoloogilisi vahendeid, et teha tööd kindlast asukohast sõltumata. Digitaalse nomaadi elu nautivad rändurid võivad olla pärit mitmetest erinevatest eluvaldkondadest. Tihti tehakse tööd vabakutseline ajakirjaniku või kirjanikuna, ettevõtjana, fotograafina, veebidisainerina, turundajana, tarkvaraarendajana ja graafilise disainerina. Ühesõnaga digiränduri töö eelduseks on üldjuhul oskused, mida saab digitaalses maailmas kasutada ning mis annavadki arvestatavalt suure vabaduse pidevalt ringi liikuda.

Sagedasti eelistavad digirändurid elada odavama hinnatasemega riikides, näiteks Kagu-Aasias nagu Kambodža, Tai, Indoneesia jne. Kui töökoht ei sõltu asukohast, siis on üsna nutikas valida elamiseks piirkond, kus sama suure teenitud rahasumma eest on võimalik paremini ära elada. Mitmetes Aasia riikides võib väikeses rannamajakeses elamine ja kohalikega samades söögikohtades einestamine kujuneda Eesti hinnatasemega võrreldes märkimisväärselt odavamaks.

Paar aastat tagasi oli digirändurlus Eestis üsna võõras teema, aga läänemaailmas juba korralikult hoogu kogumas. Tänaseks on digitaalse nomaadi elustiil Eestis aina populaarsemaks saamas. Sellest annab tunnistust tööpakkumiste kirjelduste stiil, kus hakatakse üha rohkem rõhutama töö tegemise juures asukohavabadust. Seega on võimalik töökoha saamisel seda praktiliselt igast maailmanurgast teha. Enamasti on tähtis vaid see, et oleks regulaarselt olemas internetiühendus.

Tänaseks päevaks võib julgelt kõrvale heita mõtted nagu digiränduriks olemine tähendaks ainult sülearvuti najal liivaranna ja kokteilide nautimist. Digirändurlus on lihtsalt võimalus teha tööd endale meeldivast asukohast. See võib olla New Yorgi suurlinnamelus, mõne Vaikse ookeani paradiisisaarel või Sahara kõrbes (kui töö lubab offline’i ja parematesse kõrbetelkidesse pandaks elekter sisse).

*Hetked soovitab kasutada inglise keelse väljendi digital nomad eesti keelset vastet digirändur.

Pildi autor: Steven Zwerink

Leave a Comment