Mariann Võhmar: vingelt värvikas vahetusaasta Floridas

Esialgu see uudis üllatas. Kuidas ma ikka Eestis kõik niimoodi pooleli jätan ja ligi üksteist kuud koju ei tule. Aga kokkuvõttes olid kõik minu üle väga rõõmsad ja oldi toetavad ning innustavad.

IMG_2222

Ameerikalik small-talk
Sattusin Washington D.C. lennujaama turvakontrollis lätlasest tolliametniku juurde, kellega rääkisime, mida eestlased ja lätlased üksteisest arvavad ja naljatlesime, kas lätlastel ikka on kuus varvast või mitte. See oli mu esimene kokkupuude ameerikaliku suhtumisega, mis lubab põhimõtteliselt iga inimesega jututeema üles võtta ja tühjast-tähjast rääkida. Alguses oli see mulle üsna harjumatu, aga lõpuks õppisin ka ise small-talki tegema. Kõige suurem üllatus oligi ilmselt see, et tegelikult polegi nii hirmus ja keeruline inimestega jutu peale saada, nagu ma varem arvasin.

IMG_3538

Pere, kus räägiti kolme keelt
Mul oli aasta jooksul kaks vahetuspere. Mõlemad elasid väikelinnas Fort Myersis, mis asub Florida edelaosas Mehhiko lahe kaldal. Esimeseks pereks oli vanem abielupaar ja elasin nendega ligi 8 kuud. Vahetusema tervise halvenemise tõttu vahetasin kevadel pere ja kolisin Belgia-Prantsusmaa päritoluga noorema paari juurde, kellel oli kaks minust nooremat last. Väga lahe oli elada peres, kus igapäevaselt räägiti kolme keelt: inglise, prantsuse ja flaami.

RJD_2361

Kuumuses jooksmine pole kerge
Ärkasin juba kella viie ajal, kollane koolibuss läks mu kodu lähedalt kell kuus ja tunnid algasid seitsmest. Iga päev vedasin kaasa hiiglaslikke õpikuid (mitu korda raskemad kui eesti koolilastel), koolilõuna ja trennikoti. Päevas oli neli tundi, igaüks neist 84 minutit pikk ja vahetunnid kestsid kuus minutit. Ainuke pikem paus oli 25-minutiline lõuna ja nagu öeldud, tõin alati kodust oma toidu kaasa. Tavaliselt mõni puuvili, batoon, jogurt või salat. Õppeained valisin endale ise ja tegin võimalikult lõbusa tunniplaani. Osalesin sellistes tundides nagu teatrikunsti algõpetus, keraamika, merebioloogia, USA ajalugu, inglise keel, USA seadused ja võtsin tantsukursusi. Samuti olin ülepäeviti kooli erivajadustega laste klassis õpetaja abi. Pärast kooli algas jooksutrenn ja koju jõudsin umbes poole viie paiku. Jooksmisest veel nii palju, et alguses oli ikka väga raske kohaliku kliimaga kohanedes joosta kuumuses ja suures õhuniiskuses, aga peagi harjusin ära. Üldse oli jooksmine minu Florida elu lahutamatu ja väga oluline osa. Osalesin võistlustel mitmes osariigi eri paigas, nägin end füüsiliselt arenemas, trennist leidsin ka esimesed sõbrad.

IMG_3742

Pakk piima? Too parem 10 liitrit!
Ameerikas on tavaline, et toidukaupu ostetakse poest korraga hiiglaslikes kogustes ja ühe paki piima järele, nagu eestlased seda teevad, ei lähe seal keegi. Kui juba toidupoodi minna, siis tuleb terve kärutäis asju osta. Ükskord küsisid vahetusvanemad enne poodi minekut, et mida ma tahaksin. Mul oli hiljuti olnud isu šokolaadis rosinate järele ja seda ütlesin ka neile. Paar tundi hiljem saabus koju 2 kg suurune karp šokolaadirosinatega ja edaspidi teadsin, et kui poest midagi soovin, tuuakse mulle igaks juhuks mitme kuu varud korraga kohale.

IMG_1393

Kui uus reaalsus jõudis kohale…
Kui olin juba mõnda aega USAs olnud ja kohaliku eluga ära harjunud, siis järsku sain aru, et vau, mul ongi nüüd siin Floridas täiesti teine elu, mul on oma pere, oma sõbrad, uus rutiin. Kõik oli ühtaegu nii normaalne ja tavaline, aga samas täiesti uskumatu.

IMG_2651

Mida kindlasti Floridasse jõudes teha?
Florida keskosas laiuvad Evergladesi sooalad on väga lahedad. Sealsete paadituuride käigus näeb, milline suur osa Floridast varem oli. Kindlasti kohtab ka alligaatoreid! Muidugi peab Floridas rannas käima, eriti tore ongi kindla eesmärgiga külastada nii palju erinevaid randasid, kui jõuab. Ja lisaks veel teada tuntud Orlando lõbustuspargid: Disney World ja Universal Studios. Minule jäi aga eriliselt meelde lihtsalt mööda maapiirkondasid sõitmine ja kohalikud väikelinnad, mis näevad täpselt sellised välja nagu võiks seal kohe arenema hakata mõne romantilise 80ndate filmi sündmustik. Samuti on Floridas imeilusad rantšod, mille ümber laiuvad igas ilmakaares apelsinisalud.

Leave a Comment