Prantslane arreteeriti Sardiinias rannast kivikeste kogumise eest


Prantsuse kodanik on kinni peetud 41 kilogrammi kivide ebaseadusliku kogumise eest Sardiinia kaitsealusest rannast, vahendab Newsweek.

Kuigi puhkuselt on kombeks naasta mälestusesemetega, on soovitav jääda pigem postkaartide lainele, mitte haarata kaasa väärtuslikke loodusvarasid.

Ametivõimud leidsid, et mehe valduses oli ulatuslik kollektsioon Lampianu puutumatust rannast pärit kive, mida ta hoidis oma sõiduki pagasiruumis. Õiguskaitseorganid peatasid ta, kui ta üritas minna praamile, mis pidi teda Porto Torresist Prantsusmaale Nizzasse viima.

Sardiinia on tuntud oma imeilusate valge liivaga randade poolest, kuid liiva, kivide või karbikeste eemaldamine või omamine nendelt rannikualadelt võib kaasa tuua kuni 3000 euro suuruse trahvi.

Kui turistid mõistetakse süüdi varguse eest, mis samuti ohustab avalikku vara, võib neid oodata vangistus. Tegemist ei ole üksikjuhtumiga. 2019. aastal leiti veel ühelt Prantsuse paarilt 40 kilogrammi liiva, mida hoiti 14 plastkonteineris.

Selliste looduslike materjalide rannast eemaldamise ökoloogilised tagajärjed on palju tõsisemad, kui võiks arvata. Sardiinia ökoteadlane Pierluigi Cocco kirjeldas BBCga peetud vestluses probleemi ulatust. Kuigi ainult väike osa saare turistidest käitub nii, võib kollektiivne mõju põhjustada aja jooksul olulist erosiooni ja rannapinna märgatavat vähenemist.

Aktivistide rühma “Sardiinia röövitud ja rüüstatud” (“Sardegna Rubata e Depredata“) hinnangul oli 2021. aasta augusti keskpaigaks Sardiinia rannast välja võetud vähemalt kuus tonni liiva.

Rühmitus märkis sotsiaalmeedias, et turistidel puudub tavaliselt konkreetne põhjus sellisteks tegudeks. Spekuleeritakse, et mõned võivad soovida muljet avaldada oma sõpradele, hoida oma puhkuse füüsilisi mälestusi või isegi kasutada liiva ja kive koduste akvaariumide jaoks.