Mis toimub lennupiletite hindadega märtsis 2022?

 

Lennupiletite hinnad muutuvad reaalajas. Nõudluse ja pakkumise vahe dünaamika on reaalsuses keerulisem, kuna valemisse lisanduvad erinevate teenindusklasside piletitüübid, kampaaniahinnad, poliitilised ja majanduslikud faktorid ning muudki.

Sellepärast soovitame soojalt suhtuda igasse julgesse ennustusse skeptiliselt. Mäletatavasti muutus koroonaperioodi esimestel kuudel stambiks tõdemus, et “odavate lennupiletite ajastu on möödas” ja “see pidu sai nüüd lõplikult läbi”.

Eelmise aasta novembris sai osta aga edasi-tagasi lennupileteid Tallinnast Inglismaale, Šotimaale, Taani ja Saksamaale 6 euroga. Seepärast jagame allpool pigem praktilisi tähelepanekuid viimaste aegade hinnatrendidest ja lennuliinidest tugitooliteaduse asemel.

2022 hilistalve ja varakevade hindade madalpunkt

Sel talvel on Ryanair, Wizz Air, Vueling ja easyJet korraldanud korralikke hinnakampaaniaid. Liikudes eelmise aasta novembrist-detsembrist tänasesse päeva ilmneb selgelt, et täielik piletihindade madalpunkt liigub aina kõrgemale.

Tegu pole selle aasta erisusega. Mida suvele lähemale jõuame, seda kallimaks hakkavad sügisel-talvel metsikult odavate lennukompaniidena tunduvate firmade piletid muutuma. Samas on näha odavlennufirmadel toimimas selget kampaaniate strateegiat, mis võib tuua jooksvalt võimaluse keskmisest soodsamaid lende napsata.

Reisilise vaatenurgast tähendab see kiire reageerimise vajadust, kui Ryanair & sõbrad on käima lükanud mõne välkkampaania. Tavaliselt kestavad need 24 tundi. Samas oleme näinud juba kaks korda, et esmalt 24-tunnise kampaaniana välja kuulutatud suurmüük venib veel mitme päeva pikkuseks.

Kõige odavamad piletid on praegusel hooajal olnud odavlennufirmadelt ostes enamasti järgnevaks 30 päevaks. Suvisteks kuudeks korraldatakse tulevikus kindlasti veelgi kampaaniaid, ent need ei saa olema 10-euroste edasi-tagasi piletite hindadega.

Suvisel hooajal on juba täitsa hästi, kui saad Lõuna-Euroopasse 80 euroga. Rääkimata sellest, kui peaksid hakkama otsima näiteks juulikuiseks väljasõiduks Itaaliasse või Hispaaniasse odavaid Ryanairi lennupileteid keset juunit.

Sellises olukorras ei ole võimalik oodata eriliselt soodsaid pileteid. Tihti on nii, et kui isegi üks ots on millegipärast kutsuvalt soodsa hinnaga, siis tagasisõiduks leidub vaid üle 200-euroseid pileteid. Kokku teeb see ikkagi lennureisi koguhinnaks 250-500 eurot.

OLULINE UUDIS: Tallinn-Küpros liini enam pole

Alates 2022 aprillist ei saa enam lennata Tallinnast Paphosesse. See oli Reisitarga jälgijate seas meeletult populaarne liin, sest see võimaldas aeg-ajalt lennata Küprosele ja tagasi Eestisse kokku vaid 20-40 euro eest.

Kuigi osa reisisellidest seadis keset talve Küprosele mineku kahtluse alla, siis reaalsuses käis arvestatav osa eestlasi meeldivalt mahedat kliimat nautimas ka detsembris, jaanuaris ja veebruaris. Kõrghooajal käis Küprosele 2-3 lendu nädalas.

Ryanair mingit erilist teadet selle kohta ei teinud ning näiteks Riiast on Paphose liin jätkuvalt alles. Samuti on tänagi võimalik käia Ryanairiga soodsalt Maltal. Kuid kurb on ikkagi, sest tegu oli teatud ringkondades palavalt armastatud sihtkohaga.

Suviseks ajaks odavate piletite leidmine

Tõsi. Erandeid leidub alati. Keskeltläbi tuleb aga suvehooajaks pileteid otsides enda peas ootuspärased hinnavahemikud realistlikuks kalibreerida. Kui talvel võib mõelda, et “oot oot, 40 euroga Itaaliasse… ootaks 20 euroga müügi ära”, siis suvel läheb sedasi jamaks.

Fakt on see, et suur osa suvekuudeks pakutavatest lennupiletitest jääb juba Euroopa piirides 200-500 euro vahemikku. Jah, suur vahemik, aga samas on paras vahe, kas lennata Tallinnast päikesepaistelisse Prahasse või hoopiski tunduvalt kuumemasse Antalyasse.

Märts pole sugugi halb kuu suviste reiside broneerimiseks. Kui maikuu lõpuks on rong paljude soodushindade jaoks lootusetusse kaugusesse kadunud, siis nii märtsis kui aprillis on läbi aastate olnud suveks sõbralikemate hindadega lende saadaval.

Eelmisel nädalal avaldasime igakuise lennupiletite ostukorvi (vajuta siia, et kontrollida ise, millised hinnad veel kehtivad). Lennupiletite ostukorvi koostamise käigus saime suve kohta järgnevaid teadmisi, mis võiksid aidata paremini reisisõpradel oma tulevast “lennuplaani” üles ehitada:

  • Odavlendude kombinatsioonid suveks: Üksikute odavlendude kombineerimine muudab piletihinnad megasoodsaks. Räägime siinkohal näiteks 30 euroga Marokosse ja tagasi Tallinnasse lendamisest. Oskusliku ettevalmistuse ja targa planeerimisega pakuvad kombinatsioonid vinget viisi tunduvalt odavamalt reisimiseks. Suveks on veel vähemalt märtsi alguses mõningaid kombinatsioone saadaval, näiteks ligikaudu 110 euroga edasi-tagasi lennupiletid Tallinnast Jordaaniasse (tavapiletid keskmiselt 350-480 eurot).
  • Odavlennufirmade otselennud suveks: Tallinnast Rooma on võimalik suveks veel saada 50-130 euroga edasi-tagasi pileteid algusega Tallinnast. Sama kehtib Barcelona ja Napoli puhul. Riiast aga Ryanairi otselennud Malagasse ning Palermosse. Üsna suure tõenäosusega tuleb veel vähemalt paar Ryanairi ja Wizz Airi kampaaniat, mille fookus on suunatud suvekuudele. Eelneva viie aasta andmeid arvesse võttes võib oodata odavamaid edasi-tagasi otselende Tallinnast ja Riiast Lõuna-Euroopasse suveks 45-80 euro vahemikus.
  • 2022 suvelennud versus 2021 suvised reisid: Eelmise aasta suvel tuli jooksvalt müüki mitmeid magusaid hinnamaasikaid nii Lufthansalt, airBalticult kui Wizz Airilt. Jällegi, ennustada ei saa, kuid suurema tõenäosusega sel suvel eriti hea hinnaga pileteid ei saa. Põhjus peitub koroonapiirangute leevendamises ning paisu tagant välja murdvate rahvamassi tõttu, kes eelmise kahe aasta jooksul viisid puhkusereisid ja välismaise elu miinimumini.
  • EI odavlendudele: Meie seas on neidki, kes eelistavad Ryanairid ja Wizz Airid kõik kõrvale jätta. Sel juhul tasub silm peal hoida Reisitarga komplekteeritud lennudiilidel, mille puhul on vedajaks Finnair, Lufthansa, SAS, airBaltic ja SWISS. Just neilt on viimasel ajal saadaval enim sooduspakkumisi nii Euroopasse kui ookeani taha. Kahjuks on möödas ajad, mil Turkish Airlines pakkus väga atraktiivsete hindadega jätkulende Tallinnast laiemasse maailmasse Istanbuli kaudu. Selles liinis on sooduslennud suures ulatuses kokku kuivanud.

Milliseid hindu tavalistelt lennukompaniidelt oodata?

Kõigepealt on oluline meeles pidada, et piir tavalise lennufirmade odavaima piletiklassi ning odavlennufirmade nagu Ryanair vahel on ähmastunud. See tähendab, et pead maksma ka klassikalise lennukompanii teenuseid kasutades korralikuma toidu ja äraantava pagasi eest.

Siiski on seinast-seina põhjuseid eelistamaks kompaniisid nagu Lufthansa. Peamine neist on ikkagi liinivõrk, mida tagatakse algusega Tallinnast läbi mõne olulise sõlmjaama. Näiteks Finnairil Helsingi lennujaama fookus ning airBalticul Riia sõlmjaam.

Kõigi nende traditsiooniliste lennufirmade (kus näiteks saadaval äriklass) soodushinnad jäävad keskeltläbi vahemikku 95-170 eurot edasi-tagasi lendude eest algusega Tallinnast. Võtame kasvõi Lufthansa lennud Tallinnast Toscanasse (ehk Firenzesse) 121 euroga. See on hea pakkumine!

Mõistliku hinna definitsioon sõltub sellest, millal ja kuhu suunas nende klassikalisemat sorti lennukompaniidega siirduda. Ostes novembris veebruarikuu keskpaigaks Lufthansa lennupileteid Tallinnast Lissaboni, siis 240 eurot ei ole kindlasti soodne pakkumine.

Kui aga ostad juuni alguses juunikuu lõpuks samu lennupileteid, siis 240 eurot võib olla silmatorkavalt hea hind. Sellise dünaamika korral võib keskmine hind olla vabalt küündinud lausa 310 euroni. Nüüd aga konkreetsete soovitusteni märtsiks 2022…

Soetades märtsis 2022 lennupileteid selle aasta suvekuudeks eeldusel, et eesmärk on lennata Lõuna-Euroopasse ning mitte odavlennufirmadega, siis parajaks soodukaks on hinnavahemikud 100-150 eurot. Mõistlik hind on 150-180 eurot.

Teatud sihtkohtade puhul võib olla mõistlik hind 180-220 eurot. Stabiilselt keskmisest kõrgemaid hindu võib kohata näiteks sihtkohtade puhul nagu Korsika, Ibiza ja Kreeka saared. Viimaste puhul on ikkagi parimaks lahenduseks sooduskampaania ajal ostetud lennupiletid Aegean Airlinesiga.

Samas on meie seas reisihuvilisi, kellele Aegean Airlines pole üldsegi meelt mööda. Põhjuseks on öised lennuajad, mis ei lase kergema unega inimestel absoluutselt sõba silmale saada. Sel juhul peab vaatama tšarterlendude või ikkagi pisut kallimate lendude poole teiste lennufirmadega.

Huvitavaid erandeid on aga alati. Finnair on pakkunud juba mitu kuud ülimõistlike hindadega lennupileteid Tallinnast Santorinile suveks 2022. Soodsaimate lennukuupäevade juures on hinnaks olnud vaid 135-145 eurot edasi-tagasi piletite eest.

Sügisesed lennupiletid kevadel tasku

Juba on märgata mõningatel marsruutidel, et odavaimad lennupiletid on hetkeseisuga saadaval septembriks-oktoobriks 2022. Näiteks Wizz Air Tallinn-Kutaisi Gruusia lennuliin on kaetud odavaimate piletitega alates selle aasta septembrikuu lõpust.

Siiski ei ole metsikult vaja rutata, kui eesmärk on otsida veidi soojust ja päikest sügiskuudeks. Suure tõenäosusega tuleb suvel mitu odavlennufirmade kampaaniat sügiseste lennupiletite jaoks. Tegu on ikkagi nõudluse seisukohast rahulikuma ajaperioodiga võrreldes juuni-juuli-augustiga.

Siiani oleme suurel määral keskendunud Euroopa lendudele. Sügiseks ja talveks tasub aga ookeanitaguste sihtkohtade puhul juba vaikselt lendude hindu ja sooduspakkumisi üle kontrollima hakata. Eriti puudutab see jõulude ja aastavahetuse lende.

Ei ole sugugi kentsakas idee broneerida juba praegu ihaldusväärsesse sihtkohta lennupiletid jõulude ja/või aastavahetuseks. Kui on ikkagi kindel plaan võtta aastavahetus vastu mõnes eksootilisemas sihtkohas, siis tasub normaalne hind lukku panna võimalikult vara.

Otse loomulikult tuleb järgnevate kuude jooksul “mingeid” soodukaid aastavahetuse perioodile. Aga küsimus on suuresti selles, milliste lennufirmadega ja kuhu sihtkohta. Seda aga keegi ei tea, mistõttu ei saa sellele 100% lootma jääda, kui mõtetes mõlgub spetsiifiline riik, kus oleks ideaalne aasta viimaseid pühi tähistada.

Kuidas on aga tšarterlendude ja puhkusepakettidega algusega Tallinnast?

Saame massiliselt kirju puhkusepakettide kohta, ent kahjuks pole Reisitark reisibüroo, mistõttu me kedagi aidata ei saa. Siiski hoiame kätt pulsil kõikvõimalike reisistiilide ja -pakkumiste osas ning avamegi järgnevalt veidi märtsikuist olukorda paketiturismi maastikul.

Praegu surutakse tugevalt talvise hooaja viimaseid reise sellistesse sihtkohtadesse nagu Dubai ja Kanaari saared. Kõige magusamad suvise hooaja kampaaniad näisid juba ära olevat: sügisel ja varatalvel pakuti häid varajase broneerija pakkumisi Türgisse ja Bulgaariasse.

Kui vaadata näiteks Novatoursi, siis neil on praegugi käimas “reisimine on su geenides” kampaania, mille raames saab suvereise soodustusega broneerida. Järgmiste kuude jooksul ühest hetkest alates lõppevad taolised suvesoodukad ära.

Sel juhul tuleb hakata maksma tavahindu ja isegi keskmisest kõrgemaid hindu puhkusepakettide eest. Soodsamad hinnavälgatused on viimase hetke reisidele, kui juhuslikult pole lend korraliku täituvusega välja müüdud.

Veidi kehvem näide on 2021. aasta suvi, mil Türgi metsapõlengute tõttu kukkusid ka puhkusepakettide hinnad. Kuivõrd mõned sihtkohtad tegelikkuses põlengutega kokku ei puutunud, siis hinnatundlikud reisilised kasutasid sellist võimalust kohe ära.