8 soovitust turvaliselt häälega reisimiseks

 

 

Ära kanna kalleid rõivaid ja aksessuaare!
Hääletades pole mõtet kanda erilisi brändirõivaid ja hinnalisi ehteid, kuna need võivad äratada ebatervet tähelepanu ning tõsta kuriteo ohvriks sattumise riski. See soovitus ei tähenda, et hääletamisel peaks kandma räbalaid kaltse, vaid pigem viitab see kuldse kesktee leidmisele. Liialt lohakalt riides olevaid teelisi ei taheta ju auto peale võtta.

Seleta plaane liigsete detailideta!
Tõsi, õigesse sihtkohta jõudmiseks peab autojuhile selgeks tegema, kuhu on ikkagi täpselt plaanis minna. Samas pole vajadust juhile selgitada detailselt kõiki ülejäänud plaane, kuna kui tegemist peaks olema pahatahtlikke mõtteid omava inimesega, siis suurema infohulga korral saab ta sellest kasu lõigata.

Salvesta sõiduki numbrimärk!
Ja veel parem, kui teed kindlaks, et juht on sellest teadlik. Tänapäeval on õnneks võimalik nutitelefoni ja 3G olemasolu korral pärast autost ning numbrimärgist pildi tegemist see internetti üles laadida või otse sõpradele saata.

Ära hääleta üksi!
Mitmekesi hääletamine on oluliselt julgem, kui üksi teepervel seista ja vaid enda peale loota. Kasu ei seisne ainult tõusnud turvalisuses, sest paaris või grupiga on lõbusam koos aega veeta … ja mõnikord peab hääletades seda tee ääres väga kaua tegema!

Hinda olukorda kainelt ja kaalutlevalt!
Enne autosse sisenemist usalda oma intuitsiooni ehk kahtluste korral ära roni sõidukisse, vaid keeldu sõidust viisakalt. Juhi peale käimisel võid öelda sihtkoha, mille puhul võid olla 100% kindel, et juht sinna ei sõida (näiteks mõni kohaliku kõlaga, aga välja mõeldud linn). Eelnevalt võib äratada kummalise sisetunde palju asju. Näiteks juhi sõidustiil, hirmutavad embleemid või kleebised ja lahtised alkoholipudelid. Samas võib positiivsel esmamulje varjus tekkida juba lähemal suhtlemisel imelik tunne. Sel juhul tuleks samuti sõit katkestada, kui olukorda selgelt läbi mõeldes tundub lugu mäda.

Ohu korral katkesta sõit viivitamatult!
Autojuht teeb füüsilise liginemiskatse? Ähvardab millegagi? Hakkab äkitselt alkoholi jooma? Kõiki ohumärke tasub väga tõsiselt võtta, kuna pole vaja just palju fantaasiat, et võimalikke tagajärgi ette kujutada. Kõigepealt tasub viisakalt, aga resoluutselt paluda auto peatada, misjärel saad koheselt sõidukist väljuda. Kui juht keeldub, siis ähvarda politseiga ja tuleta talle meelde, et oled edastanud pildi ja numbrimärgi sõpradele (võid julgelt bluffida). Samuti võib teeselda, et hakkad kohe oksendama (see rikub auto ära ja on nii mõnelegi hääletajale kasulikuks nipiks osutunud, sest juht pelgab ebameeldivat olukorda) või äärmisel juhul kasutad oskuslikult enesekaitsevahendeid ja -võtteid, aga sa pead kindlasti teadma oma võimete/seaduste piire või omama erivahendite kasutamise oskuseid.

Hoia kott enda ligi!
Kui vähegi võimalik, siis ära pane kotti või muid asju pagasnikusse. Pigem hoia need enda süles või kõrvalistmel, sest sel juhul saad probleemide korral kiiremini liikuma.

Vali esiistme!
Tagaistmel oled alati nõrgemas positsioonis, näiteks osades autodes on tagaistmete läheduses olevatel ustel lastelukud.

Eelista hääletamiskõlbulikke piirkondi!
Kuigi mõned karastunud pöidlaküüdirändurid võivad väita, et terve maailm on sinu päralt, siis ole siiski nutikas ja uuri enne internetist, kas sinu sihtriik on hääletamiseks turvaline paik. Vaieldamatult on maailmas piirkondi, kus on targem mitte hääletada, näiteks aktiivse sõjategevusega alad.

Leave a Comment