5 levinud müüti reisikindlustuse kohta

Reisides ei pruugi alati kõik plaanipäraselt kulgeda – ootamatu tervisemure või õnnetusjuhtum võib minna maksma tuhandeid eurosid.

Kuigi reisikindlustus on meelerahuks lihtne tagatis, on selle ümber mitmeid müüte.

Vaatame lähemalt neist viit levinumat, mida kommenteerib LHV Kindlustuse isiku- ja tervisekindlustuse tootejuht Annika Alasi.

Free Wet Rain photo and picture

1. Reisikindlustus on raisatud raha, sest midagi ei juhtu.

Tihti usutakse, et reisides on õnnetusjuhtumite tõenäosus väike ja reisikindlustus on vaid tarbetu kulu.

Ometi on elu täis üllatusi ja kahjuks alati ei ole need positiivseid – terviserike või haigestumine, lennu tühistamine ning õnnetusjuhtum enne reisi või selle ajal on mõned levinumad näited.

Kui reisil peaks ilmnema ootamatusi, siis on parem ja lihtsam nendega toime tulla, kui oled teinud reisikindlustuse – seda sõltumata sihtkohast.

Annika Alasi: “Kui reisil peaks ilmnema ootamatusi, siis on parem ja lihtsam nendega toime tulla, kui oled teinud reisikindlustuse – seda sõltumata sihtkohast. Reisikindlustust ei tehta vaid kaugetesse sihtkohtadesse reisides. Suurem osa meil tehtavatest reisikindlustustest sõlmitakse Euroopasse ning keskmine reisi pikkus on 8–14 päeva.”

2. Reisikindlustus katab ainult tervisega seotud juhtumeid.

Kuigi reisikindlustuse oluline osa on meditsiiniabi välismaal, ei piirdu reisikindlustus ainult tervist puudutavate juhtumitega, vaid kaitseb vajadusel ka pagasi kadumise, reisi katkemise, lendude tühistamise, teistele tekitatud kahju ja muude ootamatuste eest – tasub aga meeles pidada, et reisikindlustus ei kata automaatselt kõiki riske, vaid kindlustuskaitsed tuleb lepingut sõlmides eraldi valida.

Reisi sihtkohta, eesmärki ja eripärasid arvestades tuleks enda jaoks läbi mõelda, millised on vajalikud kaitsed, et kogu reisi jooksul oleks süda rahul.

Annika Alasi: “Viimastel aastatel on näiteks reisitõrgetega seotud juhtumite arv suurenenud. Näeme, et peale covidi-aega on endiselt palju muresid seoses lendude hilinemise või ärajäämise, pagasi kadumise ning streikidega. Kuna selliste olukordade jaoks on palju võimalikke lisakaitseid, on lepingut sõlmides oluline läbi mõelda, millised neist täpselt valida tuleks, et hilisemaid üllatusi vältida.”

3. Kui Euroopa ravikindlustuskaart on olemas, pole reisikindlustust vaja.

Euroopa ravikindlustuskaardi alusel hüvitatakse sulle ainult selle riigi elanikele tasuta kättesaadavad meditsiiniteenused, kuid neid pakutakse riigiti väga erinevas mahus.

See tähendab, et näiteks visiiditasu, haigla päevaraha, ravimid, operatsioonid ja ka transpordikulu võib jääda sinu enda kanda, mistõttu on reisikindlustus vajalik isegi naaberriiki
sõites.

Annika Alasi: “Kulud võivad paisuda väga suureks ka tavalise õnnetuse, näiteks jalaluumurru puhul. Sellise juhtumi korral tekib esmalt operatsioonikulu, mis on välisriigis väga suur väljaminek. Õnnetuste puhul on alati vaja kiiresti tegutseda ning tihti minna kõige lähemal olevasse kliinikusse – turismipiirkondades on tihti just erakliinikud, mille tasu Euroopa ravikindlustuskaart ei kata.”

“Lisaks on sellistel puhkudel vaja ka tagasi lennata – tihtipeale nii, et turistiklass enam ei sobi, sest näiteks luumurru puhul pole seal ettesirutatud jalale ruumi. Erakorraliste juhtumite puhul, mis nõuavad kiiret transporti, oleme aidanud kliente ka kohapealse kopteriteenusega. Reisikindlustus katab õnnetuste puhul kogu korralduse alates lennupiletite broneerimisest kuni ratastooli rendini.”

4. Reisikindlustus on kallis.

Reisikindlustuse hind sõltub mitmest tegurist, sealhulgas sihtkohast, reisi kestusest ning kindlustuskatte ulatusest. Mõned inimesed väldivad reisikindlustuse ostmist, sest nad eeldavad, et see on liiga kulukas.

Tegelikkuses on reisikindlustus üsna taskukohane võrreldes kuludega, mis võivad tekkida ootamatuste korral.

Lisaks on võimalik valida erinevate kindlustuspakettide vahel, mis sobivad sinu eelarve ja reisiplaanidega. Tihti võib reisikindlustus kehtida ka krediitkaardi omanikele.

Annika Alasi: “Näiteks LHV Platinum- ning Kuldkaartidele kehtib automaatselt reisikindlustus, mis hõlmab sealhulgas kindlustuskaitset nii kaardi omanikule kui ka temaga reisivatele pereliikmetele.”

“Lisaks meditsiiniabile katab kaartidega kaasas olev reisikindlustus näiteks ka pagasikahju, rendiauto omavastutust, reiside katkemist ja muud. Reisikindlustus kehtib kuni 90 päeva ülemaailmselt toimuvatele reisidele ning kindlustussummad kehtivad iga isiku ja juhtumi kohta eraldi.”

5. Poliis tasub sõlmida vahetult enne reisi.

Tasub meeles pidada, et reisitõrkekindlustus ei hakka kehtima kohe pärast lepingu sõlmimist – ooteaeg on 72 tundi.

Seega tuleks kindlustusleping sõlmida hiljemalt kolm ööpäeva enne reisi algust. Sellegipoolest tasub poliis sõlmida juba peale reisi ostmist või lennupiletite ja majutuse broneerimist.

Annika Alasi: “Kui lepingu sõlmimisega kauem oodata, võib ikka tulla ette ootamatusi – probleemiks võib olla näiteks haigestumine, millest ei parane enne reisi piisavalt kiiresti või õnnetu kukkumine kodutrepil, mis vajab kuu aega kipsi. Kui reisikindlustus enne õnnetuse toimumist sõlmitud pole, ei paku see kaitset ka reisi ärajäämise eest.”

Reisikindlustus on investeering, mis kaitseb meid ootamatuste ja reisil tekkivate probleemide eest. Olgu tegemist lühikese puhkuse või pikema seiklusega, reisikindlustus pakub meelerahu ja võimaldab nautida puhkust ilma ootamatute tagasilöökide pärast muretsemata. Ära jäta seda viimasele minutile – kindlustus on oluline osa hästi korraldatud reisiplaanist.