Esimesed eestlased kauges külas

 

Pic21

Eesti lipu kaasa võtmine tundus hea idee, kuna plaanis oli külastada üsna kaugeid maid ja paiku. Enne ei osanud ettegi kujutada, milliseid piirkondi õnnestub oma silmaga näha! Üks nendest oli Kambodžas asuv Tra küla, kuhu sai lähimast “suuremast linnast” ainult 4×4 maasturiga, seejärel paadiga mööda jõge ning lõpuks tuli teha lühike jalutuskäik. Külas elas umbes 300 elanikku ja saime kohtuda selle küla pealikuga. Ta kuulutas välja, et me oleme esimesed eestlased, kes on sinna oma jala tõstnud! Selle kuulmine tekitas tõesti tunde, et oled kodumaalt kaugele-kaugele sattunud. Samas oli võimalik kinnitada ütlust, et igas sadamas võid kohata mõnda eestlast.

Koerake

Üks paljudest küla kutsadest

Külaelanikud ise ei sarnanenud oma kommetelt ja eluviisilt meile aga sugugi. Eluasemeteks olid sammaste peale ehitatud puidust majad, kus peale tagasihoidliku magamisaseme ei leidunudki palju muud. Tundus, et kõigil elanikel on aega.  Kogukonna lapsed jooksid koos koerte, pisikeste sigade, kanade ja kukkedega mööda küla ringi. Täiskasvanud olid end samal ajal varju seadnud, paljudel neist oli ka piip mugavalt hambusse sätitud. Küla, milles viibisime oli oma uskumustelt animistlik. Inglise keelt oskav kohalik rääkis meile täpsemalt, mida see endast kujutab. Näiteks tõi ta olukorra, kus külas keegi raskelt haigeks jääb. Elanikud usuvad, et loodusele ohverdamine turgutab kaaslase uuesti elule. Seega koguvad külaelanikud kamba peale kokku raha ja ostavad suure piisoni. Seejärel viiakse piison küla ohverdusväljakule ja kõigi külaelanike valvsa silma all toimub looma hukkamine.  Kehtib reegel, et mida rohkem vaene olend piinleb, seda kasulikum see külale on, seetõttu rebitakse tavaliselt loomal kõigepealt ükshaaval küljest kõik jäsemed. Uskumuse järgi on just see parim ravimoodus. Samas ei keeldu elanikud häda korral ka arstiabi kasutamast, kuid  tsivilisatsioonist kauges külas on see harva võimalik.

Üldiselt ei jõua paljud nooremad elanikud kooli ja erinevaid keeli ei õpi. Seda illustreerib ka üks lugu. Külavanemal oli probleeme laste saamisega ja viimases hädas pöördus korra nädalas Trast läbi sõitva mootorrattajuhi poole, kes omamoodi etendab sealset versiooni “autolavkast”. Juht pakkus talle osta imetablette, mis pidid aja möödudes kõik korda tegema. Külavanem ulatas selle pakendi meile ja nende Hiinas toodetud ravimite karbi pealt võis lugeda, et need pillid aitavad heal juhul peapöörituse, külmetuse ja halva enesetunde vastu. Oleks papi osanud lugeda, mis etiketil kirjas, siis vaevalt oleks selle peale oma rahakotti kergendanud.

Pic19

Pilt pärineb sellest hetkest, kui ööbisime džunglijõe kalda ääres ja kohalikul teejuhil tuli mõte sini-must-valge lipp kõrgele ridva külge kinnitada. Äge! Nii nägid mööda jõge parvetavad hõimud ja vihmametsa sulelised-karvased juba kaugelt paistvat Eesti lippu.

Leave a Comment