Reisi planeerimine – 7 soovitust, mida teha enne reisi
Lähed varsti reisima? Hetked on teinud ülevaate põhilistest asjadest, mida enne välismaale minekut või pikemat-kaugemat seiklust tasuks silmas pidada ja ära teha. Soovime ägedat reisi!
1. Kui lähed vähegi troopilisemasse piirkonda, siis vaktsineerimine on asendamatu viis enda kaitsmiseks. Uuri siit, milliste haiguste vastu peaksid end vaktsineerima! Kambodžasse minnes pidime kaasa võtma malaariatablette ja tegema vähemalt ühe vaktsineerimise, see oli A-hepatiit ning see läks maksma umbes 30 eurot. Samas ei saa sellest ikkagi üle ega ümber, ei tasu riskida, sest troopilised haigused võivad päris hullu lõpuga olla.
2. Võta kindlasti paroolikaart või PIN-kalkulaator reisile kaasa, kuna äpardused on kerged juhtuma. Enda kogemusestki on teada, et krediitkaardi kadumise järgselt vana kaardi kinni panemine ja uue kaardi tegemine on parajalt tüütu tegevus. Kaduma läheb nii aega kui raha! USAs oli selline kogemus, et üks pangakaart läks kaduma ja pool päeva läks selle klaarimise peale. Meie hotellist polnud võimalik isegi välismaale helistada ja registratuuris istunud punt ei osanud lähimat telefoniputkat soovitada.
3. Kui sihtkohaks pole just Riia või Helsingi, siis tasub kindlasti Välisministeeriumis reisile minek registreerida. Nii on võimalik poliitiliste rahutuste või ootamatute katastroofide puhul riigil Sind kergemini aidata! Seda saab teha siin. Loomulikult tasub loota, et midagi hullu ei juhtu, aga näiteks 2004. aasta Kagu-Aasia tsunami ajal oli sellest palju kasu, kui eestlased olid end korralikult ministeeriumis ära registreerinud.
4. Tee kindlasti reisikindlustus, sest õnnetus ei hüüa tulles ja kui midagi ootamatut juhtub, siis on vähemalt rahaline tagatis olemas. Ilma meditsiinikindlustuseta võib väiksemgi tervisemure parajalt kulukaks osutuda. Mõnikord võib jala välja väänamine või mõni luumurd minna maksma meeletu summa.
5. Kontrolli, et sihtriigis oleksid saadaval ravimid, mida igapäevaselt või perioodiliselt on vaja tarvitada. Näiteks beebipille ei pruugi olla kerge igast riigist hankida ja Eestis väljastatud retsept ei pruugi olla piisav!
6. Ära unusta passikoopiate tegemist, need võivad probleemsetes olukordades marjaks ära kuluda. Rääkimata sellest, kui peaks ootamatult pass ära kaduma! Kindlasti ära hoia passikoopiaid originaaldokumendi vahel, vaid pane need kuhugi kindlamasse või eraldatumasse kohta. Oleme alati kõikideks reisideks võtnud kaasa välja prinditud passikoopiad, õnneks pole neid veel vaja läinud!
7. Prindi välja kõik hotellibroneeringute kinnitused! Kui vähegi võimalik, siis tee ära lendude check-in’id, et teha lennujaamas veedetud aega sujuvamaks. Pealegi on mõnus lennuki boardingut oodates lehehunnikut lapata ja unistada kõigest, mis varsti toimuma hakkab!
Jagage kommentaarides asju, mida te ei jäta kindlasti enne reisi tegemata!
Samuti nagu on hea, kui on passi/ID kaardi koopia, olen ma alati välja printinud ka sõbra/sõbranna kõikvõimalikud piletid, kellega koos reisile lähen. Kui ühel peaksid asjad ära kaduma, siis on teisel vajalikud dokumendid siiski olemas ning vajalikule transpordile saamine on siiski kindlustatud 🙂