SEE on odav või! Mis jama lennupakkumistega ikkagi on?

 

Miks pakutakse reisidiile Tenerifele 86 eurost 318 euroni? Või “soodsaid” lennupakkumisi Bali saarele 710 euroga? Kui vaadata erinevate lennupakkumisi jagavate lehtede repertuaari, siis jääb mõnikord mulje nagu osa odavatest hindadest oleks täiesti laest võetud. Järgnevalt uurime lähemalt, mis põhjustel postitatakse odavate piletihindade pähe üsna laia hinnavahemikuga lende.

Kas kõik lennupakkumised sama ideega?

Ei ole. Kõigepealt jagunevad soodsad lennupiletid kahte kategooriasse: kampaaniahinnad ning lihtsalt odavaimad lennupiletid. Esimene neist hõlmab kampaaniate käigus müüki paisatud pileteid.

Näiteks saab Ryanairi suure piletimüügi käigus lennata edasi-tagasi Tallinnast Londonisse 20 euroga. Muidugi on tegu piiratud koguse piletitega. Isegi kui soodsaid istekohti peaks veel alles jääma, siis kampaania ajaline tõke tuleb ikkagi ette.

Sellised kampaaniahinnad ei puuduta ainult odavlennufirmasid. Läbi aastate on eestlased kasu lõiganud paljude lennufirmade müügihindadest: Turkish Airlines, Qatar Airways, Lufthansa jpt. Istekohtade ja piletimüügi ajalise piirangute kitsendustele lisandub lubatud lennuperiood. See on konkreetse kampaania tingimustega kindlaks määratud.

Üldiselt on kampaaniahindade kategooria lennupiletid kõige odavam variant. Nende käigus on saanud lennata Tallinnast USA linnadesse alla 300 euro, Aasiasse alla 400 euro ja parajalt eksootilistesse sihtkohtadesse alla 500 euro. Ja kõik need kahekohalised hinnad Euroopasse, Iisraeli ja Kaukaasia riikidesse.

No aga milleks muid hindu postitada?

Aga kampaaniahinnad ei sobi kõikidele reisilistele! Nagu mainitud, siis kitsendusi on nii ostmise kui lendamise ajavahemiku suhtes. Pealegi müüakse parima hinnaga piletid üsna ruttu läbi.

Just sellepärast postitatakse teise kategooria, lihtsalt odavaimad lennupiletid, pakkumisi regulaarse sagedusega. Need pakkumised on spetsiaalselt välja otsitud, et leida konkreetseks hooajaks kindlatesse sihtkohtadesse soodsaima hinnaga piletid.

Loomulikult pole need hinnad võrreldavad kampaaniatega, kuigi võivad mõnikord ikkagi üllatavalt odavad olla. Ja aeg-ajalt isegi kampaaniatest veelgi soodsamad! Nende pakkumiste kasutamine kinnitab, et oled konkreetsel ajahetkel saanud parima hinnaga lennupiletid.

Kui soov on suvel lennata Sardiiniasse ja hetkeseisuga ühtki kampaaniat käimas pole, siis nende ootama jäämine ei pruugi alati parim lahendus olla. Piletid võivad ainult kallimaks minna. Lihtsalt odavaimate lennupiletite kasutamine ei garanteeri tulevikus paremate hindade puudumist. Sellegipoolest saab rahus reisi planeerima hakata, kuna tegid olemasolevatest variantidest soodsaima valiku.

Tenerifele sai Riiast 83 euroga! Mis pagana 280 eurot Tallinnast?

Odavaimate saadaval olevate lennupiletite pakkumiste hindade kõikumine ajab segadusse. Hindade erinevust põhjustab lennureisi iseloom ja tingimused.

  • Hooajavälised piletid on soodsamad tipphooaja hindadest. 270 eurot võib Ibizasse olla kõrghooajal viimasel hetkel ostetuna väga hea hind, ent kindlasti mitte märtsi keskpaigaks juba mitmeid kuid ette ostes.
  • Keskeltläbi on Tallinnast lendamine mitmetesse sihtkohtadesse Riia või Helsingiga võrreldes kallim. Aga see pole alati näitaja, sest juurde tuleb lisada transpordikulud ja muud võimalikud väljaminekud. Ka mugavus maksab midagi ja Tallinnast lennates toetame ühel või teisel moel kodumaist majandust.
  • Mugavaimate ümberistumistega lendude miinimumhinnad on kõrgemad. Osa reisijaid on nõus tegema pikemaid ümberistumisi eesmärgiga hindu võimalikult madalal hoida, toetudes ka võimalusele täiendavaid sihtkohti avastada päeval või öösel. Leidub neidki, kes nõus ööbima lennujaamas või selle lähedal. Samas kasutavad lennupakkumisi reisilised, kes tahavad saada ruttu ja mugavalt kohale ning on selle eest nõus rohkem maksma. Mõlemale sihtgrupile leidub soodsaid lennupileteid. Lihtsalt hindade madalpunkt võib olla tunduvalt erinev.

Miks ei saa siis lihtsalt minimaalse hinnaga pileteid alati üles panna?

Saab ikka, aga need ei sobi kõikidele. Näiteks oleme leidnud edasi-tagasi lennupileteid Riiast Lõuna-Portugali isegi 48 euroga! Aga kas me jagasime neid? Ei, sest need olid madalhooajal ainuüksi ühel suunal kahe äärmiselt ebamugava ümberistumisega.

Küll aga postitame julgelt paarkümmend eurot kallimaid pileteid, mille puhul on üks ööbimine lennujaamas. Nende piletite puhul teame, et need võivad juba seljakotireisijaid ja lihtsalt seikluslikuma või vabama reisistiiliga inimesi aidata.

Aga jällegi, kui räägime lennupiletitest kõrghooajal ja mugavate ümberistumistega, siis selliste lendude jaoks võib “soodsaim hind” olla täieliku miinimumiga võrreldes mitmeid sadu eurosid kallim.

See ei tähenda, et need oleksid kõikide jaoks koheselt kallid piletid. Konkreetsete soovide piirides võib olla mõnikord tegu vägagi hea pakkumisega.

Mingeid piletite kategooriaid veel?

  • Eksootilised sihtkohad. Leidub riike, kuhu Tallinnast, Riiast ja Helsingist algavate lendude soodsaimad hinnad algavad väljaspool lennukampaaniaid 900 või 1200 eurost. Seejuures võib 850 eurot olla vägagi mahe pileti maksumus, kuna tavaline hind kõigub 1000-1200 euro vahemikus.
  • Kehvad kampaaniahinnad. Mõnikord on lennufirmade “kampaaniahinnad” samal ajal saadaval olevatest hindadest kallimad. Tõsi, see võib tähendada otselendu versus lühikest ümberistumist, aga kui hinnavahe on juba 40-50 eurot, siis mitme inimese peale teeb see juba arvestatava rahasumma.
  • Katkised lennupakkumised. Mitte segi ajaga aegunud pakkumistega! Mõnikord pead esimese paari tunni jooksul reageerima, et soodsa hinnaga pileti osta. Hiljem on istekohad juba kõvasti kallimad. Katkiste lennupakkumistega viitame hoopis olukorrale, kui antud hinnaga pileteid polegi kunagi saadaval olnud. Hind Skyscanneri otsimootori tulemustes ei pruugi olla reaalne. Vajutades konkreetse pakkuja viitele selgub, kas hind on ikkagi olemas või mitte. On tulnud ette korduvaid juhtumeid, kus suured lennudiile koondavad saidid (näiteks Holidaypirates) ei kontrolli hindade tegelikku olemasolu. Tulemuseks saavad ehk palju klikke, aga piletid jäävad küll kasutajatel ostmata.

Nii et mis jama lennupakkumistega ikkagi on?

Odava lennupileti tähendus sõltub eelistustest: mugavus, hooajalisus ja paindlikkus. Lennupakkumisi postitavad portaalid proovivad vastu tulla erinevate soovidega reisijatele. Seepärast kõiguvad hinnad ühe sihtkoha raames mõnikord märgatavalt. Seega, osta pilet ära, kui kuupäevad, hinnad ja ümberistumised klapivad isiklike võimalustega.