Seljakotiga reisimine ehk backpacking – 40+ vajalikku nippi
Kas plaanid oma elu esimest seljakotireisi või oled juba vilunud rändur? Loodetavasti leiavad kõik sellest loost uut ja huvitavat ning üht-teist üle kordamiseks.
Tee seljakott kergemaks
Öeldakse, et pakkimine on omaette kunst ja selles ütluses on oma tõetera sees. Ühe osa sellest kunstist moodustab oskus võimalikult kerge pagas endale kaasa pakkida.
Liiga rasked kotid on füüsiliselt ebamugavad, need võivad tekitada lisakulusid odavlennufirmadega lennates ja olla olulistel hetkedel suureks koormaks (kellel ei tuleks reisides ette olukordi, kus peab viimasel hetkel bussi või rongi peale jooksma?).
Jäta väärtuslikud esemed koju
See soovitus ei tähenda, et reisile peaks minema kaks kätt taskus. Küll aga pole mõtet võtta seljakotitripile kaasa isikliku väärtuse või sentimentaalsusega asju.
Need võivad lihtsalt väga kergesti kaduma minna. Samuti on kasulik mõelda, millist elektroonikat ikkagi kaasa võtta. Kui on vanast ajast alles jäänud töötav mobiiltelefon, siis on mõistlik suure kuritegevusega Lõuna-Ameerika või Aafrika riiki minnes tuttuue nutitelefoni asemel hoopis vana sõber Nokia 3310 kaasa võtta.
Anna lähedastele märku
Perekonnale või sõpradele üllatuse tegemine Kongost võib tunduda ägeda ideena, kuid tegelikult oleks targem vähemalt ühte lähedast inimest enne reisile minekut plaanidega kurssi viia.
See on mõttekas kõikvõimalike probleemide ära hoidmiseks, kui midagi peaks reisil halvasti minema. Pluss, jooksvalt oma reisi käikudest teada andmine on kodustele kaasahaarav!
Igaks juhuks oleks kasulik oma reis registreerida ka Välisministeeriumi kodulehel!
Vali kööginurgaga hostel
Kui seisad raske valiku ees, kas võtta 10 € hostel ilma kööginurgata või 12 € tuba kokkamisvõimalusega, siis soovitame soojalt otsustada viimase kasuks. Ise söögi tegemine võib parajalt palju raha kokku hoida.
Sarnaselt toimib see korteri lühiajalisel üürimisel, mis võib tähendada hotellidest odavamat hinda koos söögivalmistamise võimalusega.
Osta mitme sihtkohaga rongipilet
Oleme kirjutanud Interraili piletist, mis on väga hea viis Euroopas rongiga ringi kihutamiseks. See pole küll ainus variant, kuidas soodsamalt rongireise teha, sest paljude riikide suurtel rongifirmadel on oma piletid.
Tihti on need päevade või sõitude arvu põhised, näiteks käies välja kindla summa on võimalik teha viisteist rongisõitu.
Väldi taskuvargaid ja pettureid
Isegi üsna arenenud riikides on suur tõenäosus sattuda erinevate kurikaelte ohvriks, kui ise mitte piisavalt ettevaatlik olla. Eriti palju tähelepanu tasub varuda kolmanda maailma riikides, kus erinevad petuskeemid on vägagi levinud.
Parim viis end skeemide vastu kaitsmiseks on teha enne minekut ohtralt eeltööd ja uurida internetifoorumitest-blogidest teiste rändurite kogemusi.
Osta alkoholi poest
Kui oled reisil kitsa eelarvega, siis osta alkoholi baaride ja klubide asemel poest. Jookide hinnad kasvavad turistide seas menukates piirkondades ja nende läheduses, nii et juba ühe õlle hind võib tõusta kohalikele tuntud kohtadega võrreldes mitme euro võrra.
Võta suupisteid kaasa
Reisidel juhtub tihti olema päevi, mis lähevad transpordi peale ja läbivad kohti, mis on turistide külastuse ootuses eriti kallite hindadega.
Eestist liikuma hakates võid lennujaamas tehtavatele vahepausidele võtta kaasa isetehtud snäkke ja hoida sellega kokku röövellike hindade pealt. Näiteks olen näinud Oslo lennujaamas 35 eurot maksvat pitsat!
Eelista tallataksot
Euroopa suurlinnades ja väiksemates linnades üle maailma võib jalgsi ringi käimine hoida kokku päris suure hulga raha. Ilusa ilmaga ja ilma siduvate plaanideta võib nii Roomas, Pariisis kui Berliinis ringi uidates juba ühe päeva jooksul päris palju erinevaid vaatamisväärsusi ja põnevaid kohti. Kui ilm on halb, siis on juba enda eelistuste kohaselt valik, kas kaevuda metroosse või hankida vastupidav vihmavari.
Aja end vormi
Eelmise soovitusega seotult tasub ära mainida, et heas füüsilises vormis olles on võimalik erinevate reisi peal ette tulevate raskustega kergemini hakkama saada.
Kohe kindlasti pole trimmis keha eeldus reisimiseks, aga kõrge toonusega on mugavam pikki vahemaid läbida, kõrgustesse ronida ja kohalikke spordialasid proovida.
Ole ajakavaga paindlik
Kui lähed pikemale seljakotireisile, siis jäta ruumi ootamatuteks muudatusteks. Näiteks võib esialgu plaanitud sihtkoht olla isiklike maitsete jaoks igav ja sellisel juhul saaksid kiiresti järgmisesse paika astuma hakata.
Võib juhtuda niiviisi, et sõidad mõnest kenast rannast mööda ja lihtsalt ei saa ilma neljarattalise pealt maha hüppamata edasi elada! Meil juhtus midagi sarnast Sardiinias, kui sõitsime bussiga erinevatest paradiisirandadest mööda ja lõplikku sihtkohta jõudes oli seal täiesti pilvine. Loomulikult jäime bussi peale, sõitsime pool teed tagasi ja nautisime liivaranda koos suplusega.
Uuri vahemaid ja kaugusi enne reisi
Hotellide veebilehtedele pannakse vahemaid lähematest huvipunktidest päris lõdva käega, mis võib tähendada koha peale jõudes parajaid üllatusi. Selle vastu aitab eelnevate külastajate arvustuste lugemine ja Google Mapsis vahekauguste kriitiline hindamine.
Lugu elust enesest, olime jõudnud Lõuna-Marokos asuvasse Marrakechi ja hotellist keskväljakule kõndimine pidavat võtma 10-15 minutit. Reaalselt kestis pikk (ja väga kaootiline) jalutuskäik üle poole tunni ka kõige otsemat teed pidi minnes.
Vali tasuta hommikusöök
Hotelle ja hostele valides panusta tasuta hommikusöögi olemasolule, kui see ei tõsta hinda liigselt palju. See on mugav ja kiire viis uuele päevale energialaengut anda!
Kanna lukku kaasas
Võta kaasa vähemalt üks tabalukk koos võtmega, kuna seda võib vaja minna hostelis kapi lukustamiseks või rongides pagasi turvalisemalt kinnitamiseks.
Võta kaasa lisaraha
Alati proovi silmas pidada, et sul oleks kaasas varuraha, mida millekski muuks ei ole plaanis kulutada. Kui juhtub, et midagi läheb kapitaalselt viltu, siis on sellisest lisarahast abi rohkem kui küll.
Hoia kotis esmaabitarbeid
Igaks juhuks on kasulik kanda kaasas esmaabitarbeid ehk väikest reisiapteeki, kuna koha pealt vajaduse korral asjade ostmine võib kujuneda nii tülikaks, kulukaks kui täiesti võimatuks (kujuta ette haava tekkimist keset džunglit!)
Osta osa hügieenitarvetest alles kohale jõudes
Suurte dušigeelide ja šampoonide kaasa võtmise asemel võib kergendada kotti ning tekitada võimalust odavlennufirmadega reisides ainult käsipagasi kasutamist. Need vahendid saad koha pealt osta ja suures osas maailmast ei pruugi need Eestiga võrreldes märkimisväärselt kallimad olla.
NB! Kuiv šampoon on asi, millesse tasub investeerida!
Võta kaasa kokku volditav kaart
Tänavatel suunda küsides või maantee ääres hääletades on kasulik omada kaarti, et kohanimesid või enda asukohta sõbralikelt kohalikelt üle küsida. Muidugi on kaardist kasu endalgi, näiteks ühest linna otsast teise orienteerumisel.
Tee passist koopia
Passist koopia tegemata jätmine võib tekitada paksu pahandust, kui originaal peaks reisi jooksul kaduma minema. Koopia olemasolu võib kergendada saatkonnaga suhtlemist või võimudele oma identiteedi kinnitamist.
Võta kaasa antibakteriaalne geel
See geel on meid aidanud mitmetel-mitmetel reisidel hädast välja, kui pole olnud võimalust käsi pesta või on tulnud midagi lihtsalt käte abil süüa. Peamiselt läheb seda geeli vaja ikkagi arengumaadesse reisides.
Enneta eksootilisi haiguseid
Kui teha reisi ära rikkuvate asjade edetabel, siis ootamatult mõne välditava haigusega võitlemine on kindlasti esikümnes. Internetis on palju malaaria levikut kirjeldavaid kaarte ja vajadusel on võimalik lisatasu eest konsulteerida reisimeditsiini kabineti ekspertidega. Lisaks sellele on võimalik Eestis mitmete troopiliste haiguste vastu vaktsineerida.
Võta kaasa päikesekreem
Muidugi oleneb see nahatüübist, aga niisama suvises Eestis ringi liikudes pole kerge päikesepõletust saada (kui päevitamine jm kõrvale jätta).
Küll aga ekvatoriaalsele päikesele lähemale liikudes on võimalik päikese käes jalutades juba poole tunniga muuta oma nahka enam kui viiekümne varjundi võrra punasemaks. Tõeliselt tugeva päikesega riikides on 50 SPF parim sõber (ja eriti tundliku nahaga inimestel 70 või 100!).
Broneeri esimeseks ööks majutus
Soe soovitus on vähemalt esimeseks ööks majutus ette broneerida, sest pikad lennureisid on väsitavad ja uude keskkonda sisse sulandumine võtab ära suurema osa ajumahust.
Hääletades on see muidugi raskendatud, kuna esimese koha broneerimine või tuttavate-sõpradega kindlate kokkulepete tegemine on üsna suure riski võtmine. Selles võtmes on telgiga rändamine küll lisaraskus, aga muudab seljakotireisi paindlikumaks.
Võta kaasa vaktsineerimise tõendid
Maailmas leidub küllalt riike (loomulikult uuri oma sihtkoha eripärasid täpsemalt), kuhu sisenemiseks on vajalik tõendada teatud haiguste nagu kollatõve vastu vaktsineerimist või näiteks kollatõve ohupiirkonnas hiljuti reisinuna on samuti vajalik tõendada immuunsust koleda haiguse vastu.
Panusta mugavatesse jalanõudesse
See võib tunduda üsna iseenesest mõistetav, aga paljudel suure kogemustepagasiga ränduritel on tulnud ette olukordi, kus nad on pidanud silmitsi seisma väga halva jalanõude valikuga.
Jäta üleliigne sularaha koju
Varguste ja röövimiste ohule lisandub võimalus, et osa sularahast kaob igapäevaste tegevuste käigus lihtsalt ära. Tänaseks päevaks võid leida sularahaautomaate peaaegu igast maailma otsast (Visa vs Mastercard vs Maestro vs tundmatud kohalikud pangakaardid on juba teine teema), nii et soki sisse peidetud 500 eurot ei pruugi olla kõige kasulikum otsus.
Kirjuta reisipäevikut või blogi
Paratamatult kipuvad reisimälestused pika peale ununema ja päeviku või blogi kirjutamine on üks parimaid viise ägedate hetkede jäädvustamiseks. Lisaks enda jaoks päeviku loomise juures positiivne, et kui päevaraamat on internetis, siis saavad end selle abil kursis hoida pereliikmed ja sõbradki.
Maga väärtuslike asjade otsas
Oled paranoiline, et hostelikaaslased varastavad su mobiili ja rahanatukese? Selle hirmu vastu aitab vana hea backpackerite poolt läbi proovitud meetod. See on väga lihtne – pane kõige väärtuslikumad asjad padja alla!
Teine variant on neid aluspesusse või teki sisse keerata. Kui kurikael soovib saagile ligi pääseda, siis igal juhul kaasneb sellega üles ärkamine.
Ära unusta vihmakeepi kaasa võtta
Vihmakeep võib olla asendamatu kaaslane paduvihmas orienteerumisel. Suvisel ajal korraliku vihmavalangu alla sattumiseks ei pea vihmahooajal troopikas reisima, selliseid asju võib igal ajal ja igas kohas juhtuda.
Suvine Lõuna-Euroopa ei garanteeri täielikku kuivust ja igavest päikesepaistet. Vihmavari on palju ebamugavam asi, mida kaasas kanda, kuna see võtab rohkem ruumi ja on vihmakeebiga võrreldes raskem.
Hääleta Hitchwiki poolt
Häälega reisi (või reisi ajal vähemalt osaliselt hääletamist kasutades) planeerimiseks on sinu täielikuks piibliks Hitchwiki. Sellelt veebilehel leiab kõikvõimalikke marsruudipakkumisi, hoiatusi ja soovitusi.
Parim asi selle juures on tõsiasi, et kõik kokku kogutud teave pärineb teistelt hääletajatelt tervest maailmast. Pärl!
Mitmekesi on turvalisem reisida
Üksi pole ohtlik reisida, aga üldiselt on vähemalt kahekesi kindlasti turvalisem teel olla (ja vastavalt eelistustele lõbusam!).
Tee „sõbralikust juhist“ pilti
Kui juht tundub kahtlane, siis kirjuta auto numbrimärk üles, saada kuhugi kindlasse kohta mobiiliga või tee üldse autost-ümbrusest-juhist pilti. See väike vaev võib kasulikuks osutuda.
Kõrghooajal broneeri hostelid ette
Üldiselt me soovitame olla pikematel seljakotireisidel pigem spontaanse meelega, et mitte ennast „kinni broneerida“, kuid eriti suvisel hooajal ja turistirohketes kohtades ei pruugi teist valikut olla.
McDonaldsid on parim koht internetiks
Igas suuremas linnas maailmas on olemas McDonalds ja selle olulisus on seljakotireisijana päris kõrge. Teadupärast on tihti McDonaldsites tasuta WiFi ja kui niisama kiirtoidurestoranis ei lubata olla, siis vähemalt ühe väikese jäätisekokteili eest on võimalik lunastada priipääsme WWW võlude kasutamiseks.
Telkimine on tuus
Kui vähegi võimalik ja ilm lubab, siis telkimine on hea alternatiiv ametlikele öömajadele. Isegi suurlinnas peatudes! Näiteks Pariisis on täiesti võimalik telkida üsna keset linna jõe kaldal. Otsi internetist enda sihtkoha telkimisvõimalusi!
Mine tasuta muuseumisse
Üle maailma võib leida erinevaid tasuta muuseume, mis nigela ilma korral pakuvad üht-teist põnevat vaatamiseks ja uudistamiseks. Eriti tähelepanelik tasub olla noortele suunatud pakkumiste osas, näiteks on võimalik Euroopa Liidu noortel külastada Louvre täiesti tasuta.
Suhtle teiste backpackeritega
Kus on kõige odavamad toidud ja kõige ägedamad elamused? Ära pelga teiste seljakotiränduritega suhtlemist ja leia võimalusi hostelis või teel olles nende kogemuste kohta küsimiseks. Nii võid saada teada asju, mida pole võimalik ainult internetis surfates leida.
Kui vaja, anna pipragaasi!
Üldiselt tasub eriti üksi reisides kaasas kanda mingit enesekaitsevahendit. Kui selleks pole just 10-aastane džuudotrenni kogemus, siis võib hädast välja aidata näiteks väike balloonitäis pipragaasi.
Ole narkootikumidega ettevaatlik
Oled 17 ja plaanid oma esimest seljakotireisi? Ole väga ettevaatlik tänavatel kanepi ja muude narkootikumide pakkujatega, sest need võivad olla, kas salapolitseinikud või rikutud kauba pakkujad. Nii ühel kui teisel moel võib see lugu üsna kehvasti lõppeda.
Pese pesu hostelis või käsitsi
Pesu vajab pikal reisil pesemist, sellest ei pääse kuidagi. Kõige odavam variant on käsitsi pesu pesta, aga kui see on võimatu või liialt tüütav (kes tahaks reisil olles oma aega pesuga tegelemise peale raisata?), siis saab alati uurida pesu pesemise võimaluste kohta hostelis. Mul juhtus hostelis lugu, kuidas andsin omanikule valge särgi ja pärast hüppas pesukorvist välja täiesti kollaseks värvunud pluus!