SAS lennukompanii streik sai läbi

 

Skandinaavia lennufirma SAS ja nende piloote esindavad ametiühingud teatasid teisipäeval, et nad on jõudnud kokkuleppele, mis lõpetab kahenädalase streigi, mis on maksnud raskustes olevale lennufirmale 9-12 miljonit dollarit päevas, teatasid Reuters ja Bloomberg.

Nii ettevõte kui ka ametiühingud kinnitasid 15 päeva kestnud streigi lõpetamise kokkulepet pärast esmaspäevast kuni teisipäeva varajaste tundideni kestnud läbirääkimissessiooni.

Nagu igale PR-kampaaniale kohane, siis jagati lennufirma poolt palju julgustavaid ja häid sõnu.

“Mul on hea meel teatada, et oleme jõudnud kokkuleppele kõigi nelja SAS Skandinaavia pilootide ametiühinguga ja streik on lõppenud,” ütles tegevjuht Anko van der Werff oma avalduses.

“Lõpuks saame jätkata tavapärast tegevust ja lennutada oma kliente nende kauaoodatud suvepuhkusele. Mul on sügavalt kahju, et see streik on mõjutanud nii paljusid meie reisijaid,” lisas ta.

Uus leping, mis hõlmab järgmise viie ja poole aasta jooksul, tähendab, et “SAS Scandinavia poolt teostatavad lennud jätkuvad vastavalt tavapärasele liiklusprogrammile niipea kui võimalik”, teatas ettevõte.

“SAS-i piloodid on võtnud vastutuse allkirjastada uus leping SAS-iga ja streik lõpeb,” ütles Rootsi Lenduripilootide Liit (SPF) eraldi avalduses, lisades, et tegemist oli “erakordse ja väga nõudliku läbirääkimisega”.

Piloodid on streikinud alates 4. juulist, kui ligi 1000 pilooti lahkusid töölt pärast läbirääkimiste katkemist.

Nad protesteerisid palgakärbete vastu, mida juhtkond nõudis ettevõtte ellujäämise tagamiseks mõeldud ümberkorralduskava raames, ning ettevõtte otsuse vastu mitte võtta uuesti tööle Covid-19 pandeemia ajal koondatud piloote.

Uue kokkuleppe kohaselt võetakse uuesti tööle 450 pilooti.

Päev pärast streigi algust teatas SAS, et taotleb Ameerika Ühendriikides 11. peatüki kohast pankrotikaitset, ning van der Werff hoiatas eelmisel nädalal, et pikaajaline streik seab ohtu 11. peatüki kohase menetluse ja “lõppkokkuvõttes ettevõtte püsimajäämise”.

Kui streik oli kümnendat päeva kestnud, ütles SAS, et see oli juba maksma läinud umbes 1 kuni 1,3 miljardit Rootsi krooni (94 kuni 123 miljonit dollarit ehk 94 kuni 123 miljonit eurot), kusjuures enam kui 2500 lendu oli tühistatud.

Tegevjuht ütles ka, et streik mõjutas “tõsiselt meie võimalusi saavutada edu SAS Forwardiga”, mis on raskustes oleva ettevõtte veebruaris käivitatud kulude kokkuhoiuprogramm.

Kuigi lennufirma ütles, et suudab lähiajal oma kohustusi täita, hoiatas ta, et “jätkuv pilootide streik vähendab väga kiiresti sularahareservi”.

SAS, mis annab tööd ligi 7000 inimesele peamiselt Taanis, Norras ja Rootsis, püüab samuti kaasata umbes 9,5 miljardit krooni uut kapitali.

“Me jätkame nüüd tähtsat tööd, et viia ellu meie ümberkorralduskava SAS FORWARD ning ehitada tugev ja konkurentsivõimeline SAS tulevaste põlvkondade jaoks,” ütles van der Werff teisipäeval.

Suvi on kujunemas üldiselt raskeks Euroopa lennuettevõtjatele ja lennujaamadele, kes seisavad silmitsi personalipuudusega, mis mõjutab lennuliiklust.

Pärast Covid-19-ga seotud ulatuslikku töökohtade kaotamist on lennuettevõtjad ja lennujaamad paljudes riikides hädas uute töötajate värbamisega.