6 üllatavat eksiarvamust odavalt lendamisest

 

Aina enam eestlasi reisib iseseisvalt. Soodsad lennupiletid, lõpmatult majutusvariante ja internetis hõlpsasti leitav info aitab näha maailma, puhata palmi all ning elust maksimumi võtta.

Eks meil kõigil on eelistusi ja arvamusi. Mõned soovivad reisida minimaalse eelarvega ja kogeda võimalikult palju, teised aga rännata harvem ja lende-majutust luksuslikuks teha.

Probleem on aga otseste valeväidetega. Kogusime kokku valiku müütidest ja valearusaamadest, mis puudutab soodsalt reisimist. Loe kohe lähemalt, et neid ise mitte uskuma jääda!

#1: Odavatel lennupiletitel on öised väljumised Tallinnast

Väidetavalt tõusevad odavate piletitega lennud tihti Tallinna lennujaamast õhku kell kolm või neli varahommikul. Kuigi mõni lend väljub tõesti kehval ajal, siis hinna ja öiste väljumiste osas pole pea mitte mingisugust seost.

Raske oli aru saada, millest üldse selline väide tuli. Võib-olla oli keegi vaadanud Aegean Airlinesi häid pakkumisi Kreeka saartele, mis toimuvad kevadiste ja suviste lendudena algusega Tallinnast Ateena kaudu erinevatele saartele.

Need lennud lahkuvad tõesti lennujaamast võikalt vara. Aga miks? Võimalikke põhjuseid on mitu:

  • Tallinn pole Aegean Airlinesi jaoks prioriteetne sihtkoht. Nad kasutavad päevast aega majanduslikult rohkem kasulike lennujaamade teenindamiseks. Aga öösel Tallinnast lendamine on siiski kasumlikum võrreldes olukorraga, kus lennuk lihtsalt seisaks.
  • Paljud eestlased lendavad Ateenast edasi muudesse Kreeka sihtkohtadesse. Varajane lend võimaldab jätkulennule jõuda, et juba mõnusalt päeva hotelli sisse registreerida näiteks Kreetal, Korful või Rhodosel.

Ryanair lendab väga odavalt Tallinnast Maltale ja Küprosele. Wizz Air aga Gruusiasse ja Ukrainasse. airBaltic mitmetesse sihtkohtadesse nagu Pariis, Nice ja Berliin. Need lennud ei välju kell 2 öösel. Ja nii edasi.

#2: Odavlennufirmade lennukid on pisikesed

Hiljuti nägime kommentaari, milles väideti, et odavlennufirmadega lennates peab 4-6 tundi kannatama pisikesi propelleriga lennukeid. See väide ei pea absoluutselt paika. Loomulikult on Ryanairi ja Wizz Airiga lennates Turkish Airlinesi või Finnairiga võrreldes ebamugavam. Aga need lennukid pole miniatuursed.

Pigem on kokkuhoid jalaruumi osas lennuki sees. Näiteks Ryanair kasutab Boeing 737-800 lennukit. Nende pakutav jalaruum on kindlasti kasinam võrreldes nii mõnegi suurema lennufirmaga, mis sama lennukitüüpi kasutavad. Aga hinnavahe võib olla sadu eurosid!

#3: Lennupiletid on “saadaval ainult täna” = PETTUS

Mõni pood müüb aastaringselt kaupa siltidega “täna -50%” või “sel nädalal -70%”. Eriti tavapärane on taoline lähenemine turistipiirkondades, kus omanikud saavad pidevalt uute saabuvate inimeste tõttu segamatult tegutseda.

Kas reisidiilide ja lennupakkumiste puhul kiiruse ja “täna-täna” rõhutamine pole mitte samasugune skeem, et külastatavust tõsta? Ei ole, sest…

  • Me ei ole reisikorraldaja ega reisibüroo. Tegu on lihtsalt reisiblogiga, mille kaudu jagame kasulikku reisinõu ja otsime netiavarustest kõige odavamaid lende ning muid pakkumisi. Puudub igasugune kontroll hindade üle.
  • Lennupiletite hinnad muutuvad pidevalt. Hind sõltub hooajast, nõudlusest, jätkulendude kombinatsioonidest ja muudest faktoritest. Kui soovid hea hinnaga reisida, siis tuleb tõesti “täna ja kohe” pileti hankida. Juba paar päeva pärast pakkumise postitamist võivad olla hinnad kardinaalselt muutunud.

#4: Lennukis ei tohi kaasa võetud sööki tarbida

Odavlennufirmade populaarsuse kasvuga lendab aina suurem hulk eestlasi edasi-tagasi lennupiletitega, mis jäävad alla 100 euro. Osa neist soovib raha kokku hoida ja võtta oma söögi kaasa.

Kahjuks levib eksiarvamus, et lennukis on isikliku toidu tarbimine keelatud. Maailmas leidub tõesti mõningaid lennufirmasid, mis sellise reegli on kehtestanud. Näiteks üks Tai odavlennufirma.

Aga see ei puuduta ühtki väljumist Tallinnast, Riiast ega Helsingist. Oma söögi võib julgelt kaasa võtta. On isegi nähtud olukorda, kus kaasa võetud keeksi nosinud reisijale ulatab Ryanairi pardateenindaja salvrätiku.

Jällegi on raske arvata, millest on tekkinud selline arusaam. Võimalikud põhjused on järgnevad:

  • Kõiki toiduaineid ei saa käsipagasisse panna. Supiga ei lasta turvakontrollist läbi. Üldjuhul kehtib sama pähklivõi ja muude venivate-vedelate toiduainete kohta. Aga kui see sama pähklivõi on paksult kahe saiakääru vahel, siis pole hullu midagi.
  • Valehäbi toidu kaasa võtmise ees. Tegelikult ei huvita mitte ühtki pardateenindajat ega kaasreisijat, kas sa sööd oma võileiba või mitte. Vähemalt kuniks see on värske ja ei lehka ebameeldivalt.

#5: Ise (lennu)reisi planeerimine on kallim

Vaevalt! Leidub vaid mõni üksik erand. Näiteks Egiptuse kuurortisse peesitama minek on kohe kindlasti soodsam osta reisibüroost. Need tšarterlennud on tunduvalt odavamad võrreldes tavaliste lennukompaniide regulaarlendudega.

Muudel juhtudel tasub mõelda sellele, et suuremates reisibüroodes on vaja maksta kontoriruumide, kütte, töötajate palkade ja muu kaasneva eest. Kuskilt peab see raha ju tulema. Ja loomulikult tuleb see raha alghinna ning reisijalt küsitud lõppsumma vahest. Seda väga lihtsustatult muidugi!

Viimasel ajal leiab internetist suurel hulgal n-ö isehakanud reisivahendajaid. Nende teenuste kasutamine on ikkagi ise broneerimisest kallim, sest nad pole ju vabatahtlikud. Kuskilt peab kasum tekkima, et neil leib laual oleks.

AGA! Nii mõnedki reisijad tunnevad, et nende teenuste eest maksmine tasub ära, sest nad ei pea ise aega viitma. Need teenusepakkujad keskenduvad peaaegu jäägitult klassikalistele puhkusepakettidele.

Niisama soodsaid lennupileteid ja majutuse pakkumisi, näiteks Reisitargas jagatud leide, oleks neil kasutu edasi müüa. Tänapäeval on nii kerge infot leida ja kui keegi oportunist otsustab odavaimale hinnale 10-30 eurot otsa keevitada, siis sugugi kaua ta äri ei kestaks.

Millegipärast aga puhkusepakettide puhul see äri toimib. Keegi ei saa ju reisikorraldajast odavamalt edasi müüa. Sama hinnaga oleks mõttetu. Aga juurdehindlus on alati võimalik.

#6: Otselennud on ainult igavatesse kohtadesse

Nii ja naa. Soovitame soojalt vaadata kaugemale pealkirjas toodud sihtkohtadest. Näiteks Bergamo ja Milano lennujaamadesse Põhja-Itaalias saab üsnagi aastaringselt Tallinnast soodsaid otselende.

Korduvalt oleme kuulnud, et Milano on “juba tehtud”. Aga kui tegelikult pakkumine EDASI-TAGASI TALLINNAST MILANOSSE 56 € on palju enamat kui pakkumine sellesse suurlinna. Milanost väljub ohtralt ronge ja busse nii paljudessse kaunitesse linnadesse-küladesse terves regioonis.

Nutikamad on lennanud näiteks 62 euroga Milanosse ja sealt võtnud rongi Veneetsiasse. Soodsate hindade kombineerimisel saad Tallinnast Veneetsiasse ja tagasi alla 100 euroga.

Ja sama kehtib muude sihtkohtade puhul. Kui loovalt läheneda, siis pea igal ajal endale Tallinnast, Riiast või Helsingist algavaid soodsaid lende kasutada ning unustamatuid reise või puhkuseplaane korraldada.

Seda põhimõtet on raskem vaid saareriikidega kasutada. Siiski on erandeid. Tallinnast on saanud teha uskumatult odava topeltreisi Küprosele ja Jordaaniasse.

Kõlab veidralt? Tallinnast saab aeg-ajalt meeletult soodsalt Küprosele lennata. Samal ajal on saadaval olnud vaid paarikümne euroga edasi-tagasi lende Küproselt Jordaaniasse, kus saab Punases meres sukelduda või Petra kaljulinna avastada.

Seega, soovitame julgelt mõelda laiemalt ja kasutada tänapäevaseid võimalusi internetist info leidmiseks. Nii on võimalik taskukohasema hinnaga avastada maailma, puhata tööstressist ja nautida elamustega täidetud elu.

Pikk jutt lühidalt: levinud eksiarvamused odavalt reisimisest

Kogusime kokku erinevaid väiteid odavalt reisimise kohta, mis on valed, küsitavad või kummalised.

Pigem on asjad niiviisi:

  1. Ise reisi planeerimine on odavam. Olulise erandi moodustavad Egiptuse paketireisidele sarnanevad pakkumised.
  2. Odavlennufirmade lennukid on tavalise suurusega. Aga istmevahe võib tõesti väiksem olla.
  3. JÄLLE Milano? Otselendude puhul uuri, millised paigad asuvad lennujaama ümbritsevas regioonis.
  4. Soodsa hinnaga lennupiletite ja öiste väljumiste vahel puudub seos.
  5. Üldjuhul võid alati lennukis ise kaasa võetud toitu süüa. Ära mõtle üle!
  6. Lennupiletite hinnad muutuvad reaalajas. Reisitargal puudub selle üle kontroll. Me aitame vaid kuupäevi ja hindu otsida, et su aega kokku hoida.