Mida kindlasti meeles pidada käsipagasiga reisimise kohta?

Tallinnast lennujaamast algusega Kuidas ikkagi reisida Eetsis käsipagasiga?

Lendamine on reisimise vorm, mis nõuab mõnda ettevalmistust, ja üks olulisemaid aspekte selle juures on käsipagas. Kui äraantav pagas võib olla 15 kg ja käsipagas 5 kg, kas võib ikka seljakott või käekott ka veel olla? Selles blogipostituses anname sulle ülevaate käsipagasi reeglitest, et sinu järgmine lend sujuks võimalikult ladusalt.

Mida peetakse käsipagasiks?

Põhimõtteliselt loetakse käsipagasiks sellist pagasit, mida saad lennuki salongis enda juures hoida. Tavaliselt pannakse see üles pagasiriiulitele ja see peab vastama lennufirma poolt kehtestatud mõõtudele. Käekott või väike seljakott peab mahtuma sinu jalgade ette ega tohi segada istumist. Üldiselt on käsipagas üks (käe) kott, seljakott või kohver.

Erinevad lennufirmad, erinevad reeglid

Reeglid käsipagasi osas sõltuvad lennufirmast. Igal lennukompaniil on oma mõõdud, kaalupiirangud ja lisapagasi reeglid. Paljudel odavlennufirmadel väljaspool Euroopat on käsipagas ka tasuline.

Mõned lennufirmad nagu airBaltic lubavad käsipagasi kõrvale ka väiksema käekoti või vöökoti, teised aga mitte. Kui sinu käsipagasi kaal on 5 kg, siis tõenäoliselt suuremat seljakotti lisaks ei lubata. Üldiselt on soovitatav kontrollida konkreetset infot lennufirma kodulehelt või lugeda läbi reeglid, mis on kirjas sinu lennupiletil.

Reisi käsipagasiga Tallinnast erinevate lennufirmadega

Käsipagasi kaal

Käsipagasi kohver võib üldjuhul olla nii raske, et ise üles riiulisse suudad tõsta. Kaalupiirang jääb tavaliselt vahemikku 5-8 kg, olenevalt lennufirmast. Kui lennufirma lubab ainult käekotti, siis see peab mahtuma istme alla.

Tark pakkimine ja nipid

Kui sinu käsipagas hakkab lähenema kaalu- või mahupiirangule, on siin mõned nipid, mida võid proovida:

 • Pane mõned riided kotist selga või võta raamat näppude vahele. Niikuinii on lennukis ühe koha peal istudes jahe. Ja kui ei ole, siis saad riided rulli keerata ja neist toe moodustada.
 • Võid uurida YouTube’ist erinevaid pakkimisnõuandeid. Märksõnadeks võivad olla “travel packing” või “army packing tips”.
 • Kaaluda võiks pagasikaalu soetamist. See on abiks juba kodus pakkimisel, et vältida ülekaalu lennujaamas. Guugelda “pagasikaal” või “pagasi käsikaal” ja vali endale sobivaim variant. Üle 10 euro ei ole mõtet maksta.

Käsipagasi mõõtude tabel mõningatelt populaarsetelt lennufirmadelt

Lennufirma Käsipagasi Mõõdud Maksimaalne Kaal
Ryanair 40cm x 20cm x 25cm 10 kg
Lufthansa 55cm x 40cm x 23cm 8 kg
Norwegian 55cm x 40cm x 23cm 10 kg
Airbaltic 55cm x 40cm x 23cm 8 kg

Duty-Free ja käsipagas

Tihti tekib reisijatel küsimus, kas Duty-Free poest ostetud asjad lähevad käsipagasi kaalu alla või mitte. Mõningatel lennufirmadel võib olla reegel, et Duty-Free poest ostetud kaupade kotid ei lähe käsipagasi hulka, kuid see on alati mõistlik üle kontrollida konkreetse lennufirma reeglitest.

Antalya lennujaamas on näiteks nähtud, kuidas käsipagasi hulka ei loeta Duty-Free ostude kaalu, vaid kott saab lihtsalt eraldi kleepsu, mis tõestab, et see on ostetud lennujaama Duty-Free poest. Sellest hoolimata tasub meeles pidada, et kõik lennujaamad ei pruugi seda reeglit järgida.

Mõõdud vs kaal

Järgnev loend illustreerib, miks on oluline pöörata tähelepanu nii käsipagasi mõõtudele kui ka kaalule:

 1. Suur kott või kohver võib kaaluda vähem kui lubatud, kuid kui see ei mahu ülariiulitele või jalgade alla, võidakse see siiski äraantavaks pagasiks lugeda.
 2. Väike, kuid raske kott võib ületada lennufirma poolt kehtestatud kaalupiirangu ja selle eest võidakse küsida lisatasu.
 3. Kui käsipagasi kaal on 5 kg, siis üldiselt lubatakse ainult üks pagasiühik, mõned lennufirmad lubavad lisaks ka Duty-Free poe koti.
 4. Kui kott on lubatud mõõtudest suurem, kuid selle kaal on väiksem kui lubatud, võidakse see siiski äraantavaks pagasiks lugeda.

Näidisjuhtum: Wizz Air käsipagasiga lendamine algusega Tallinnast

Näiteks on mitmed reisijad mõelnud, kas Wizz Air mõõdab käsipagasi suurust või hindab seda silmaga? Samuti on tekkinud küsimusi selle kohta, mis juhtub, kui käsipagasi suurus ületab paar sentimeetrit lubatud mõõte.

Vastavalt Wizz Airi käsipagasi nõuetele, peab käsipagasi suurus olema 40x30x20 cm. Kui see ületab need mõõtmed, võib lennufirma küsida lisatasu, mis on sageli 25 eurot.

Mõned reisijad on jaganud oma kogemusi Wizz Airi lendudel:

 1. Mõõdukastid: Lennujaamas on sageli spetsiaalsed mõõdukastid, kuhu saab oma käsipagasi panna, et kontrollida, kas see vastab nõuetele. Kui pagas ei mahu sinna, võib see tekitada probleeme. Mõned reisijad on märkinud, et need mõõdukastid on mõnikord mõne sentimeetri võrra suuremad kui lubatud mõõdud.
 2. Pehme kott versus jäik kohver: On soovitatav kasutada pehmet kotti, kuna see on paindlikum ja seega võib see paremini mõõdukasti mahtuda. Jäik kohver võib olla liiga suur, et mahtuda mõõdukasti.
 3. Teenindajate suhtumine: Mõned reisijad on märkinud, et käsipagasi suurusele ei pöörata alati tähelepanu. See võib aga olenevalt lennujaamast ja teenindajatest erineda.

Siin on kokkuvõtlik tabel Wizz Airi lennufirma käsipagasi nõuetest ja reisijate kogemustest:

Wizz Airi käsipagasi nõuded ja kogemused

Teema Kirjeldus
Mõõdukastid Lennujaamas on mõõdukastid, kuhu saab oma käsipagasi panna, et kontrollida, kas see vastab nõuetele.
Pehme kott versus jäik kohver Pehme kott on paindlikum ja võib paremini mõõdukasti mahtuda. Jäik kohver võib olla liiga suur.
Teenindajate suhtumine Käsipagasi suurusele ei pöörata alati tähelepanu, kuid see võib sõltuda lennujaamast ja teenindajatest.

Pea meeles, et lennufirma võib oma käsipagasi nõudeid aeg-ajalt muuta, nii et on alati hea enne lennule minekut kontrollida kõige uuemaid nõudeid lennufirma veebilehelt.

Järgmine kord, kui reisid Wizz Airiga, pea meeles neid nõuandeid, et vältida lisatasusid ja teha oma reisist võimalikult sujuv.

Näidisjuhtum nr. 2: KLM käsipagasiga reisi alustamine Tallinnast

Nagu oleme varem öelnud, võivad lennuettevõtete käsipagasi nõuded erineda ja sellest tulenevalt on alati soovitatav enne reisi kontrollida lennuettevõtte veebilehelt kõige värskemaid nõudeid.

Üks Eesti reisiline küsis, kas KLM tekitab probleemi, kui käsipagasi laius on lubatud 35 cm asemel 43 cm. Facebookis on inimesed jaganud oma arvamusi ja kogemusi:

 1. Reeglite järgimise tähtsus: Mõned Facebooki kasutajda toonitasid, et reeglite eiramine võib tekitada probleeme ja võib-olla ka lisatasusid. Nad võrdlesid seda olukorda kaupluses kaalutud kommide hinnasildi muutmise või rohkemate kommide ostukotti panemisega.
 2. Kohvri suurus versus kott: Mõned inimesed jagasid oma kogemusi, et kui käsipagasi suurus on suurem kui lubatud, võib see tekitada probleeme lennuki salongis, kus ruum on piiratud. Nad märkisid, et suured kotid või kohvrid ei pruugi lennuki salongis olevatesse hoiuruumidesse mahtuda.
 3. Üldine suhtumine: Mõned reisisõbrad märkisid, et on oluline olla mõistlik ja austav teiste reisijate suhtes. See hõlmab ka käsipagasi nõuete järgimist ja pagasi korrektset paigutamist lennukis.

KLMi käsipagasi nõuded ja kogemused

Teema Kirjeldus
Reeglite järgimise tähtsus Reeglite eiramine võib tekitada probleeme ja võib-olla ka lisatasusid.
Kohvri suurus versus kott Suurem käsipagas võib tekitada probleeme lennukis, kus ruum on piiratud.
Reisija suhtumine On oluline olla mõistlik ja austav teiste reisijate suhtes. See hõlmab ka käsipagasi nõuete järgimist ja pagasi korrektset paigutamist lennukis.

Lennujaamades hakkama saamine kõnnikeppidega: Põhjalik teejuht

Matkakeppide ehk kõnnikeppide kasutamise kohta lennureisidel on mõned olulised punktid, mida meeles pidada.

Olulised punktid matkakeppidega lennujaamades liikumisel:

 1. Matkakeppide kasutamise vajadusest tuleks turvatöötajatele kindlasti teada anda.
 2. Matkakepp, millel on teravad naelad või eemaldatav ots, võib turvakontrollis probleeme tekitada.
 3. Lennukisse sisenedes on kõige praktilisem kasutada kokkuklapitavat matkakeppi, mida saab hoida istme all või pagasiriiulis.
 4. Matkakepi saab tavaliselt panna ka oma käsipagasisse, kui see vastab lennufirma poolt kehtestatud mõõtudele ja kaalupiirangutele.

Matkakeppide transportimine lennujaamades ja lennukis:

 • Käsipagasis: Matkakepi võib tavaliselt panna käsipagasisse, kui see vastab lennufirma poolt kehtestatud mõõtudele ja kaalupiirangutele. Kui su matkakepp on kokkuklapitav, võid selle kinnitada ka käsipagasi külge.
 • Registreeritud pagasis: Kui sa ei vaja matkakeppi lennuki pardale minnes ega sealt lahkudes, võid selle panna registreeritud pagasisse. Suurema matkakepi, mis ei ole kokkuklapitav, võib panna suurde kohvrisse, selle asemel, et proovida seda mahutada lennuki pagasiriiulile.
 • Matkakepp lennukis: Enamik lennufirmasid lubavad reisijatel lennukisse kaasa võtta matkakepi, kui see on vajalik nende liikuvuse tagamiseks. Ohutuse tagamiseks peaks matkakepp olema kas kokkuklapitav ja mahutatav istme alla või pagasiriiulile.